[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Co powiedziała Morawieckiemu Dyrektor Narodowego wywiadu USA? Ofensywa Premiera

Szefem wszystkich szefów służb wywiadowczych USA jest Dyrektor Narodowego Wywiadu Avril Haines. Szczupła, o sympatycznym uśmiechu, pierwsza kobieta zajmująca to stanowisko. W ubiegłym tygodniu odwiedziła Europę. W Brukseli miała odprawę z ambasadorami krajów członkowskich Sojuszu Atlantyckiego przy Kwaterze Głównej NATO a następnego dnia odwiedziła Warszawę, żeby spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim.
Avril Haines [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Co powiedziała Morawieckiemu Dyrektor Narodowego wywiadu USA? Ofensywa Premiera
Avril Haines / Wikipedia domena publiczna

Zwierzchnik wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych nie jest osobą, która jeździ po świecie z lada powodu. Zazwyczaj przekazuje rozmówcom ustnie informacje, których nie powierza się kurierom dyplomatycznym lub szyfrowanej łączności. Warszawskie spotkanie odbyło się na prośbę strony amerykańskiej, a więc przekaz był różny od briefingu dla ambasadorów NATO. Niewykluczone, że dotyczył niespodziewanych rozmów telefonicznych kanclerz Angeli Merkel z Władimirem Putinem i Aleksandrem Łukaszenką. Po spotkaniu PMM napisał na Facebooku, że dotyczył bezpieczeństwa flanki wschodniej i konfliktu na granicy z Białorusią a diagnoza zagrożenia była zgodna. Zapowiedział, że reakcja na zagrożenia będzie “stanowcza” i odpowiednia do sytuacji. Ekskluzywne informacje otrzymane przez premiera Morawieckiego od Dyrektora Narodowego Wywiadu USA musiały być pilne i ważne, bowiem nie bacząc na niedzielę premier poleciał na krótkie spotkania z szefami rządów Estonii, Litwy i Łotwy, wczoraj spotkał się z szefami rządów Grupy Wyszehradzkiej, a dzisiaj z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem i premierem Słowenii Janezem Janszą. Program dyplomatycznego “Blitzu” na jutro to rozmowy w Londynie i Berlinie.

 

Co powiedziała Morawieckiemu Dyrektor Narodowego wywiadu USA?

Jakie informacje otrzymał premier Morawiecki można tylko się domyślać, natomiast pojawiły się już wycieki ze spotkania Avril Haines z ambasadorami przy NATO, na którym zaprezentowała materiały wywiadowcze i mapy związane z koncentracją wojsk rosyjskich na ukraińskim pograniczu świadczące o przygotowaniach do szybkiej inwazji terytorium Ukrainy. Z danych tych wyłania się scenariusz ofensywy z trzech stron: z rejonu Krymu, przez granicę z Rosją oraz z terytorium Białorusi. Na rozkaz Putina czeka około 100 grup batalionowych, czyli mniej więcej 100 tysięcy żołnierzy przygotowanych do działań na bezdrożach i w warunkach zimowych. Ich celem ma być opanowanie, a potem okupowanie, jak największych obszarów ukraińskiego terytorium. Osoby, które zapoznały się z amerykańskimi materiałami wywiadowczymi twierdzą, że połowa sił wyznaczonych do operacji już jest gotowa a na zdjęciach satelitarnych z 1 listopada widać pojazdy częściowo jeszcze w letnim, brązowo-zielonym, kamuflażu a częściowo pomalowane już na biało. Według meldunków agenturalnych rosyjskie dowództwo przeprowadziło tajną mobilizację rezerwistów na niespotykaną w post-sowieckich czasach skalę. Będą z nich tworzone jednostki okupacyjne, dla kontrolowania zajętych obszarów Ukrainy po przejściu oddziałów pierwszego rzutu.

W opinii ekspertów koncentrację ułatwiły potężne kwietniowe manewry, po których pozostawiono sprzęt. Teraz wystarczyło dowieźć żołnierzy. Wprawdzie rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, zapewnia, że Rosja nie ma “agresywnych planów”, ale Władimir Putin nie ukrywa, że gotów jest “wybić z głowy pomysły nikomu niepotrzebnego konfliktu na zachodniej granicy” Rosji. Zdaniem analityków przypomina to wybijanie z głowy toporem, gdyż sądząc ze zgromadzonych sił uderzenie byłoby na znacznie większą skalę niż aneksja Krymu w 2014 roku.

 

Stoimy u progu wojny?

Jeśli nie liczyć energicznej reakcji premiera Mateusza Morawieckiego, odpowiedź Unii Europejskiej na zagrożenie udokumentowane przez Avril Haines jest w najlepszym razie nieskoordynowana. Sondowana jest możliwość kolejnego szczytu prezydentów USA i Rosji, ale po czerwcowym spotkaniu Bidena z Putinem w Genewie i kompromitacji afgańskiej nikt nie traktuje poważnie zdolności perswazyjnych amerykańskiego prezydenta. Na razie tylko francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian zagroził, że naruszenie ukraińskiej granicy będzie miało “ekstremalnie poważne konsekwencje”. Ciężar gatunkowy miała też aluzja sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, że broń jądrowa sojuszu może trafić także do innych krajów europejskich, w tym na wschód od Niemiec. Być może będzie to jeden z tematów spotkania szefa Sojuszu Atlantyckiego ze zwierzchnikiem sił zbrojnych RP, prezydentem Andrzejem Dudą zaproszonym na jutro do Kwatery Głównej NATO w Brukseli. Oszczędności w deklaracjach polityków “starej Unii”, która nie doświadczyła na sobie “błogosławieństw” Kremla, nie należy się zbytnio dziwić. Najkrócej ujęła to komentatorka portugalskiej stacji telewizyjnej SIC Noticias Ana Gomes: “Unia Europejska jest zakładnikiem Niemiec, a Niemcy – zakładnikiem prezydenta Rosji Władimira Putina”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do "ignorowania" nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

– Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta są sędziami w rozumieniu konstytucji – oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

– Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę Wiadomości
„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę

„Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę” – piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico. – Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję – komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe