REKLAMA

M. Ossowski, red. nacz. TS: „Barbórka w Turowie”

Nie jest to dobry czas dla górnictwa, a dla górnictwa w Polsce w szczególności. Unia Europejska postanowiła „dać przykład światu w redukcji emisji CO2” i popełnić energetyczne samobójstwo. Jej „poświecenie” ostatecznie okaże się bez większego znaczenia, ponieważ emisja europejska stanowi niewielki procent światowej emisji, za to wobec utopijności koncepcji energii opartej na OZE spowoduje powszechne ubóstwo energetyczne, likwidację wielu miejsc pracy, spowolnienie wzrostu gospodarczego i uzależnienie od gazu z Rosji.
foto. M. Żegliński M. Ossowski, red. nacz. TS: „Barbórka w Turowie”
foto. M. Żegliński


Oddzielną kwestią są podwójne standardy tej „zielonej rewolucji”, która w dziwny sposób radykalnie i wobec spolegliwości polskiego rządu, który wykazuje się dziwną miękkością, jeśli chodzi o zgodę na Zielony Ład czy szalony plan Fransa Timmermansa „Fit for 55”, różnie dotyka różnych. W Polsce kopalnie mają być likwidowane, podczas gdy – w chcących uchodzić za „lidera dekarbonizacji” – Niemczech powstają nowe kopalnie „najmniej ekologicznego” węgla brunatnego.
Z kolei ofiarą wojny instytucji Unii Europejskiej – a szczególnie Trybunału Sprawiedliwości UE – z Polską w największym stopniu pada Kopalnia Węgla Brunatnego w Turowie, której zamknięcia z dnia na dzień, co jest technicznie niemożliwe, zażądała oderwana od rzeczywistości, za to bardzo gorliwa w zakresie uderzania w Polskę, sędzia TSUE Rosario Silva de Lapuerta.
Ale górnicy to twarda brać. Wielu już się o tym przekonało, a pogardliwie traktująca ich Europa, witając ich w Luksemburgu zasiekami i wozami pancernymi, najwyraźniej sobie o tym przypomina. – Jak zamkną Turów, to będzie wojna. My tak mówimy, bo dla nas to oznacza prawdziwą katastrofę, tragedię – mówi nam w reportażu górnik z KWB Turów.
W takich okolicznościach przyszło górnikom w tym roku świętować tradycyjną Barbórkę. Niech św. Barbara nad nimi czuwa – Szczęść Boże! Jesteśmy z Wami.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura