[Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj”

Agencje wywiadu i najważniejsze amerykańskie media: „New York Times” i „The Washington Post” są przekonane, że prezydent Władimir Putin chce zająć część Ukrainy. Jak donosi „New York Times”, przedstawiciele amerykańskiego wywiadu ostrzegają sojuszników, że pozostało niewiele czasu, aby uniemożliwić Rosji podjęcie działań militarnych na Ukrainie. W podobnym tonie wypowiadają się europejskie media i środowiska związane z wywiadem. Sytuacja jest poważna. W co gra „rosyjski szachista”?
 [Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj”
/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_19-01-2021.jpg


    Putin zaczął gromadzić wojska przy granicy z Ukrainą. Na stronach portali militarnych można zobaczyć, a nawet policzyć na zdjęciach satelitarnych ustawione rosyjskie czołgi. Szef Pentagonu Lloyd Austin tak skomentował te doniesienia: „Amerykanie nie są pewni, co planuje prezydent Rosji Władimir Putin. Obserwujemy to bardzo uważnie i jestem w regularnym kontakcie z generałem (Todem) Woltersem, który kieruje Europejskim Dowództwem”. Konkluzja, którą przedstawił „NYT”, przeraża: „Rosja nie zdecydowała jeszcze, co zamierza zrobić z wojskami, które zgromadziła w pobliżu Ukrainy, ale ich koncentracja jest traktowana poważnie. Stany Zjednoczone nie zakładają, że Putin blefuje”. Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że choć nie wie, jakie są intencje Kremla, to jednak ostrzega Rosję przed próbą powtórzenia inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w specjalnym wystąpieniu przekazał, że przy ukraińskiej granicy zgromadziło się około 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy. W Moskwie pojawił się szef CIA Bill Burns, a kilka dni później odbyła się rozmowa doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana z sekretarzem bezpieczeństwa narodowego Nikołajem Patruszewem. Czyżby     Putin chciał więcej, niż wynegocjował z prezydentem Bidenem w Genewie? Biden wyraził zgodę na dokończenie Nord Stream 2. W Europie, a co nas najbardziej interesuje, w Europie Środkowo-Wschodniej, zamyka się kopalnie węgla. Co najprawdopodobniej spowoduje niedostatki energii już tej zimy. Niemcy staną się jej dystrybutorem dla całej Europy, energii przesyłanej Nord Streamem z Rosji. Tak więc budowanie strategicznego partnerstwa Niemcy–Rosja osiąga swoje apogeum. Za cenę niewspierania Chin Biden dał temu partnerstwu wolną rękę w polityce europejskiej. Ale czy to wystarczy Putinowi? Donbas to region bardzo ważny energetycznie. Tak więc powinien się znaleźć w granicach Rosji. Nagłośnienie problemu emigrantów na granicy z Polską to tylko zasłona dymna dla prawdziwego testu dla NATO, czyli odebrania Ukrainie Donbasu. Co zrobi NATO, jeśli Putin zaanektuje Donbas? Czy ostra retoryka Trumpa dotycząca niewystarczających inwestycji w sojusz nie była pozbawiona sensu? Wygląda na to, że gry brukselskie dotyczące reform w NATO zostały utopione w winie. Teraz ten biurokratyczny już projekt jest testowany i od dawna rozgrywany przez Putina. Zimą Europejczycy będą zbyt zajęci proszeniem Putina, aby ten odkręcił w końcu kurki Nord Streamu, bo im zimno. Nikomu nie przyjdzie do głowy, aby kiwnąć palcem w bucie, kiedy „ruski szachista” zajmie Donbas. Wszyscy Europejczycy będą wdzięczni, że mają ciepłą wodę w kranie. Tak więc podsumujmy za śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina (…), a później może przyjść czas na mój kraj”.

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą” z ostatniej chwili
Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą”

– Kłamcą jest on, bo to on ściemnia, on manipuluje, on twierdzi, że nie można tego procedować teraz – mówi o marszałku Sejmu Szymonowi Hołowni poseł Lewicy Tomasz Trela.

Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii z ostatniej chwili
Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii

W poniedziałek szefowie MSZ państw UE zgodzili się zwiększyć wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 miliardów euro za pośrednictwem specjalnego funduszu pomocowego.

REKLAMA

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj”

Agencje wywiadu i najważniejsze amerykańskie media: „New York Times” i „The Washington Post” są przekonane, że prezydent Władimir Putin chce zająć część Ukrainy. Jak donosi „New York Times”, przedstawiciele amerykańskiego wywiadu ostrzegają sojuszników, że pozostało niewiele czasu, aby uniemożliwić Rosji podjęcie działań militarnych na Ukrainie. W podobnym tonie wypowiadają się europejskie media i środowiska związane z wywiadem. Sytuacja jest poważna. W co gra „rosyjski szachista”?
 [Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj”
/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_19-01-2021.jpg


    Putin zaczął gromadzić wojska przy granicy z Ukrainą. Na stronach portali militarnych można zobaczyć, a nawet policzyć na zdjęciach satelitarnych ustawione rosyjskie czołgi. Szef Pentagonu Lloyd Austin tak skomentował te doniesienia: „Amerykanie nie są pewni, co planuje prezydent Rosji Władimir Putin. Obserwujemy to bardzo uważnie i jestem w regularnym kontakcie z generałem (Todem) Woltersem, który kieruje Europejskim Dowództwem”. Konkluzja, którą przedstawił „NYT”, przeraża: „Rosja nie zdecydowała jeszcze, co zamierza zrobić z wojskami, które zgromadziła w pobliżu Ukrainy, ale ich koncentracja jest traktowana poważnie. Stany Zjednoczone nie zakładają, że Putin blefuje”. Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że choć nie wie, jakie są intencje Kremla, to jednak ostrzega Rosję przed próbą powtórzenia inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w specjalnym wystąpieniu przekazał, że przy ukraińskiej granicy zgromadziło się około 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy. W Moskwie pojawił się szef CIA Bill Burns, a kilka dni później odbyła się rozmowa doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana z sekretarzem bezpieczeństwa narodowego Nikołajem Patruszewem. Czyżby     Putin chciał więcej, niż wynegocjował z prezydentem Bidenem w Genewie? Biden wyraził zgodę na dokończenie Nord Stream 2. W Europie, a co nas najbardziej interesuje, w Europie Środkowo-Wschodniej, zamyka się kopalnie węgla. Co najprawdopodobniej spowoduje niedostatki energii już tej zimy. Niemcy staną się jej dystrybutorem dla całej Europy, energii przesyłanej Nord Streamem z Rosji. Tak więc budowanie strategicznego partnerstwa Niemcy–Rosja osiąga swoje apogeum. Za cenę niewspierania Chin Biden dał temu partnerstwu wolną rękę w polityce europejskiej. Ale czy to wystarczy Putinowi? Donbas to region bardzo ważny energetycznie. Tak więc powinien się znaleźć w granicach Rosji. Nagłośnienie problemu emigrantów na granicy z Polską to tylko zasłona dymna dla prawdziwego testu dla NATO, czyli odebrania Ukrainie Donbasu. Co zrobi NATO, jeśli Putin zaanektuje Donbas? Czy ostra retoryka Trumpa dotycząca niewystarczających inwestycji w sojusz nie była pozbawiona sensu? Wygląda na to, że gry brukselskie dotyczące reform w NATO zostały utopione w winie. Teraz ten biurokratyczny już projekt jest testowany i od dawna rozgrywany przez Putina. Zimą Europejczycy będą zbyt zajęci proszeniem Putina, aby ten odkręcił w końcu kurki Nord Streamu, bo im zimno. Nikomu nie przyjdzie do głowy, aby kiwnąć palcem w bucie, kiedy „ruski szachista” zajmie Donbas. Wszyscy Europejczycy będą wdzięczni, że mają ciepłą wodę w kranie. Tak więc podsumujmy za śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina (…), a później może przyjść czas na mój kraj”.

 

 

 

 

 

 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe