REKLAMA

Łukaszenka ograł Unię. Pieniądze miały być na pomoc, a poszły na propagandę

Jak informują źródła unijne, pieniądze, które Komisja Europejska przekazuje na pomoc imigrantom na Białorusi, trafiają do organizacji kontrolowanych przez reżim Łukaszenki.
Aleksander Łukaszenka Łukaszenka ograł Unię. Pieniądze miały być na pomoc, a poszły na propagandę
Aleksander Łukaszenka / Flickr/Prachatai

W ostatnim czasie Komisja Europejska postanowiła zaangażować się w „pomoc” dla imigrantów przebywających na Białorusi. Organizacją pośredniczącą w przekazywaniu środków finansowych została Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Problemem pozostaje jednak fakt, że Białoruski Czerwony Krzyż pozostaje pod pełnym wpływem reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Ostatnia transza wsparcia wyniosła aż 200 tys. euro. Trafiły one w pełni do organizacji kontrolowanej przez białoruski reżim. Pieniądze te zostają wykorzystywane m.in. w celach propagandowych. W finansowanym przez środki unijne obozie dla imigrantów pojawił się Aleksander Łukaszenka w towarzystwie przedstawicieli Białoruskiego Czerwonego Krzyża. Podczas spotkania Łukaszenka przekonywał, że Białoruś pomaga imigrantom, których Polska nie chce wpuścić.

Przed wykorzystaniem pieniędzy unijnych do celów propagandowych przestrzegali europejskie instytucje dyplomaci polscy i litewscy. Zwracali oni uwagę, że lepsza od pomocy finansowej byłaby pomoc materialna dla imigrantów na Białorusi, w postaci żywności, ubrań czy leków. Polacy przypominają też, że na granicy białoruskiej zostały zatrzymane konwoje z polską pomocą dla imigrantów.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura