Czerwony dywan i manifest na premierze LOKATORKI (3 grudnia w kinach)

Twórcy, gwiazdy i ważna akcja społeczna na premierze „Lokatorki”. Historia, która wstrząsnęła Polską – w kinach od 3 grudnia  
Lokatorka Czerwony dywan i manifest na premierze LOKATORKI (3 grudnia w kinach)
Lokatorka / Fot. Jarosław Antkowiak/Materiały prasowe

„Podczas projekcji płakałam. Widziałam swoje życie, widziałam swoją mamę i jej emocje. Mam nadzieję, ze dzięki temu filmowi ktoś zobaczy, że po drugiej stronie jest człowiek – nie tylko jakaś kamienica”

Magdalena Brzeska

 

 

Obraz zawierający tekst, osoba, pozujący, stojące

Opis wygenerowany automatycznie

 

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Fot. Jarosław Antoniak

 

 

Wczoraj w warszawskim Cinema City Sadyba odbyła się uroczysta premiera „Lokatorki” w reżyserii Michała Otłowskiego. Film jest zainspirowany prawdziwą historią – tragiczną śmiercią działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej. Morderstwo, za które do tej pory nikt nie poniósł kary, wstrząsnęło polską opinią publiczną i nagłośniło reprywatyzacyjne nadużycia. Na premierze nie mogło zabraknąć więc działaczy, którzy od lat domagają się sprawiedliwości dla kobiety, która za walkę o prawa lokatorów poniosła najwyższą cenę. Aktywiści pozowali na presswallu z transparentami poświęconymi Brzeskiej. Na uroczystej premierze pojawiła się również córka tragicznie zmarłej – Magdalena, która od początku angażowała się w projekt „Lokatorki” dostarczając twórcom niezbędnych informacji i wspierając ich na każdym etapie powstawania produkcji. Magdalena Brzeska  ze sceny podziękowała osobom, które wspierały ją przez lata walki o sprawiedliwość dla matki, a także twórcom oraz ekipie „Lokatorki”: Podczas projekcji płakałam. Widziałam swoje życie, widziałam swoją mamę i jej emocje. Mam nadzieję, ze dzięki temu filmowi ktoś zobaczy, że po drugiej stronie jest człowiek – nie tylko jakaś kamienica, nie tylko metry kwadratowe, które można sprzedać, tak jak na Nabielaka – za milion złotychTyle warte było życie mojej mamy – powiedziała ze sceny. Powstało mocne i wstrząsające kino, które połączy wielu ludzi w Polsce. To film dla tych, którzy są wrażliwi na drugiego człowieka, ponad podziałami – mówił Mateusz Matyszkowicz, przedstawiciel TVP, współproducenta filmu. Reżyser, Michał Otłowski, podziękował ze sceny wielkiemu nieobecnemu premiery – Jackowi Mateckiemu – autorowi oryginalnej wersji scenariusza, który zmarł we wrześniu tego roku. Postaci tego filmu to nie wytwór wyobraźni twórców, ale ludzie z krwi i kości, których ten proceder dotknął osobiście – podkreślił reżyser.

 

Na czerwonym dywanie, obok reżysera, pozowały gwiazdy produkcji: Sławomira Łozińska, Irena Melcer, Barbara Jonak, Tomasz Sapryk, Maria Mamona i Sylwia Juszczak-Krawczyk. Wśród gości pojawiło się liczne grono działaczy społecznych oraz przedstawicieli świata mediów i show-biznesu, między innymi: Joanna Kulig, Mikołaj Krawczyk, Karolina Pajączkowska, Agata Załęcka, Agnieszka Kawiorska, Robert El Gendy, Julia Chatys i wielu innych. Uroczystość poprowadził Łukasz Maciejewski. „Lokatorka” pojawi się na ekranach kin już 3 grudnia.

 

Obraz zawierający tekst, osoba, mężczyzna, pozujący

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

 

 

 Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst, pozujący, stojące

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst, pozujący, osoba, stojące

Opis wygenerowany automatycznie

 

 

 

 „Lokatorka” – oficjalny zwiastun

 

 

Obraz zawierający tekst, tłum

Opis wygenerowany automatycznie

 

Mama nie czuła się bezpiecznie we własnym domu, za własnymi drzwiami. (…) Odbijała się od drzwi, czuła się nikim w społeczeństwie. Jeden wielki strach, że ktoś wejdzie do mieszkania, że zrobi krzywdę. (…)

Wydaje mi się, że moja mama musiała komuś podpaść, bo człowiek tak nie ginie.

Magdalena Brzeska – córka Jolanty Brzeskiej

wPolityce.pl

 

Poruszający dramat sensacyjny, inspirowany do dziś niewyjaśnioną sprawą śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej. Film odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tzw. mafii reprywatyzacyjnej, dla której niechciani lokatorzy stanowią wyłącznie „ludzką wkładkę” do przejmowanych siłą kamienic, a dramaty ich mieszkańców są niczym wobec walki o wpływy i niewyobrażalne pieniądze. W obsadzie produkcji występują, m.in.: Irena Melcer („Kamienie na szaniec”), Leszek Lichota („Wataha”), Jan Frycz („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Sławomira Łozińska („Dług”), Piotr Głowacki („1800 gramów”), Kamil Nożyński (serialowy hit „Ślepnąc od świateł”) oraz Andrzej Grabowski („PitBull”). „Lokatorka” obnaża prawdę na temat szokującego procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych, a 50 tysięcy osób – uznanych za zbędny balast – pozbawiono dachu nad głową. To również film o tych, którzy próbując przeciwstawić się „czyścicielom kamienic” oraz bezwzględnemu układowi polityki, przestępczości i biznesu, musieli ponieść najwyższą cenę.

 

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.  Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.  Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życia oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

 

Obraz zawierający tekst, książka

Opis wygenerowany automatycznie

 

Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 roku i nigdy do niego nie wróciła. Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. W marcu 2011 roku w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki, a w kwietniu sekcja potwierdziła, że spalona kobieta z Powsina to właśnie Jolanta Brzeska

TVP.info

 

Gatunek:  thriller, sensacyjny, dramat

Produkcja: Polska 2021

Producent: Mikołaj Pokromski, Jarosław Talacha / Pokromski Studio („Fuck for Forest”, „Maria Skłodowska-Curie”)

Koproducent: Telewizja Polska S.A.

Współfinasowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Reżyseria: Michał Otłowski („Jeziorak”)

Scenariusz: Jacek Matecki, Tomasz Klimala („365 dni”)

Obsada: Irena Melcer („Powidoki”, „Kamienie na szaniec”), Sławomira Łozińska („Dług”, „Daleko od szosy”), Barbara Jonak („Szadź”, „Boże Ciało”, „Zabawa, zabawa”), Piotr Głowacki („Mistrz”, „Bogowie”, „Plneta Singli”), Tomasz Sapryk („Sztuczki”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”), Tomasz Oświeciński („Pitbull. Nowe porządki”, „Botoks”, „Fighter”), Kamil Nożyński („Ślepnąc od świateł”), Marcin Czarnik („Wesele”, „Artyści”, „Mistrz”), Maria Mamona („Zaćma”, „Układ zamknięty”)

 

Dystrybucja kinowa: Kino Świat, należąca do grupy CANAL+ / TVP Dystrybucja Kinowa

 

„LOKATORKA” – W KINACH 3 GRUDNIA


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe