REKLAMA

Nowy Jork otwiera pierwsze w Ameryce ośrodki „kontrolowanego” wstrzykiwania narkotyków

Nowy Jork otworzył we wtorek dwa pierwsze w Ameryce ośrodki, gdzie pod nadzorem będzie można wstrzykiwać narkotyki uzależnionym osobom. Ma to zmniejszyć liczbę zgonów z przedawkowania.
wstrzykiwanie narkotyków Nowy Jork otwiera pierwsze w Ameryce ośrodki „kontrolowanego” wstrzykiwania narkotyków
wstrzykiwanie narkotyków / Pixabay.com

Jak podał „New York Times”, władze miejskie opisują obiekty zwane ośrodkami zapobiegania przedawkowaniu (OPC) jako „bezpieczne”, umożliwiające narkomanom korzystanie z opieki medycznej, leczenia i usług społecznych. Są zlokalizowane w częściach miasta East Harlem i Washington Heights.

Gazeta poinformowała, że użytkownicy będą przynosić własne narkotyki. Przeszkolony personel zapewni czyste igły, a w razie potrzeby nalokson.

Według biura burmistrza Billa de Blasio inicjatywa stanowi rozszerzenie usług mających na celu ograniczenie szkód wiążących się z narkomanią. Placówki powstały przy miejscach, w których, aby zapobiec zakażeniom, uzależnionym ludziom dostarcza się strzykawki.

„Nowy Jork jest liderem w walce z COVID-19, a walka o bezpieczeństwo naszej społeczności na tym się nie kończy. Po gruntownych badaniach wiemy, jaka jest właściwa droga ochrony najbardziej narażonych mieszkańców naszego miasta. I nie zawahamy się jej podjąć” – uzasadniał de Blasio.

Uznał przedsięwzięcie za bezpieczny i skuteczny sposób na rozwiązanie kryzysu opioidów.

„Jestem dumny, że pokazuję miastom w tym kraju, że po dekadach niepowodzeń możliwe jest mądrzejsze podejście do sprawy” – mówił burmistrz.

Wypowiadał się na ten temat także miejski komisarz ds. zdrowia dr Dave A. Chokshi. Przedawkowanie ocenił jako zapalną sytuację w dziedzinie zdrowia publicznego. Wyjaśnił, że trzeba się tym zajmować jednocześnie z batalią z COVID-19.

„Zapewnienie ludziom bezpiecznej, pomocnej przestrzeni uratuje im życie i sprowadzi z ulicy, poprawiając jakość życia wszystkich zainteresowanych. Ośrodki zapobiegania przedawkowaniu są kluczową częścią redukcji szkód” – przekonywał.

Zgodnie z informacjami lokalnego radia WCBS w 2020 roku z powodu przedawkowania narkotyków w Nowym Jorku zmarło ponad 2000 osób, 77 proc. zgonów wiązało się z fentanylem. Między styczniem a marcem tego roku odnotowano 596 zgonów. W opinii władz miasta stanowiło to największą liczbę zgonów z przedawkowania w jednym kwartale, odkąd rozpoczęto raportowanie w 2000 roku. Jak szacują, OPC mogą uratować 130 istnień ludzkich rocznie.

„Nowy Jork jest pierwszym miastem w USA, które otworzyło oficjalnie ośrodki zapobiegania przedawkowaniu, a rozważały to m.in. Filadelfia i Seattle. Podobne centra są już w Kanadzie, Australii i Europie” – zauważyło WCBS.

Radio zwraca uwagę, że zdaniem zwolenników placówki te w obliczu realiów ratują życie, zapewniając miejsce obserwacji narkomanów pod kątem przedawkowania. Przeciwnicy widzą w tym moralną porażkę, sankcjonującą ludzi szkodzących samym sobie, zwłaszcza że prawo federalne zabrania prowadzenia miejsc, w których zażywa się narkotyki.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura