REKLAMA

„Precz z tą rurą”. „Süddeutsche Zeitung” ostro o Nord Stream 2

„Nowy rząd nie powinien dopuścić do uruchomienia gazociągu na dnie Bałtyku” – czytamy w środowym wydaniu „Süddeutsche Zeitung”.
 „Precz z tą rurą”. „Süddeutsche Zeitung” ostro o Nord Stream 2
/ fot. YouTube

Portal Deutsche Welle cytuje dziś środowe wydanie dziennika „Süddeutsche Zeitung”, w którym pochylono się nad sprawą gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem komentatora niemieckiej gazety „gdyby chciano nakręcić film fabularny o Nord Stream 2, byłby to zapewne horror z kategorii zombie”.

Bo właśnie tak ma się sprawa z tą nieszczęsną rurą. Niczym żywy trup od lat snuje się on po niemiecko-amerykańskich stosunkach, napędza strachu, jest z trudem łapany, aby potem znowu wydostać się na wolność i zapadniętymi oczami gapić się na nowy rząd w Berlinie czy Waszyngtonie” – podkreślono. 

Jak czytamy w dzienniku, teraz ponownie mamy taką sytuację w amerykańskim Senacie, gdzie republikanie „po raz enty chcą wymusić sankcje wobec firm zaangażowanych w gazociąg, a niemieccy dyplomaci po raz enty nerwowo biegają po Waszyngtonie, aby temu zapobiec”.

Okazja dla nowego rządu

„Zasadniczym problemem gazociągu pozostaje bowiem to, że Rosja widzi w Nord Stream 2 instrument do powiększania politycznego wpływu w Europie, do karania krnąbrnych wschodnich Europejczyków i do wbijania klina między Niemcy a USA” – podkreślono.

Jak dodano, stary niemiecki rząd, na którego czele stała kanclerz Angela Merkel, nie podzielał tych celów i „grał w grę Moskwy”. Według komentatora nowy rząd „miałby okazję z tym skończyć”.

W tym celu musiałby nie dopuścić do uruchomienia rurociągu. To nieprzyjemna decyzja. Ale jeśli Berlin nie podejmie jej dobrowolnie, to zostanie ona kiedyś wymuszona przez Waszyngton, co będzie dla Niemiec jeszcze droższe” – zaznaczono.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura