REKLAMA

Minister klimatu: Polska nie ma prawa weta w sprawie „Fit for 55”. Saryusz-Wolski: „BŁĄD! MA!”

Minister klimatu Anna Moskwa twierdzi, że Polska nie ma prawa weta w sprawie pakietu klimatycznego „Fit for 55”. Innego zdania jest europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Jacek Saryusz-Wolski Minister klimatu: Polska nie ma prawa weta w sprawie „Fit for 55”. Saryusz-Wolski: „BŁĄD! MA!”
Jacek Saryusz-Wolski / Flickr/European Parliament

„Fit for 55” to radykalny program walki ze zmianami klimatu. Zakłada on redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. i „zerową emisję” do 2050 r. Zdaniem wielu ekspertów program ten może bardzo mocno uderzyć w gospodarki krajów europejskich, zwłaszcza polską. Może on spowodować znacznie podniesienie kosztów wytwarzania energii.

Niestety, w kwestii radykalnego programu klimatycznego Komisji Europejskiej dobrych wiadomości nie ma polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak twierdzi pani minister, Polska nie ma możliwości zawetowania programu. Zdaniem Anny Moskwy „Fit for 55” to 14 różnych dokumentów, przy których nasz kraj ma prawo głosu, ale nie weta.

Jednak możemy zablokować?

Innego zdania niż minister Moskwa jest polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. Jego zdaniem tam, gdzie w grę wchodzi wybór między źródłami energii, decyzje Rady Unii Europejskiej muszą być podejmowane jednomyślnie.

Polska MA PRAWO WETA względem tych spośród 14 aktów legislacyjnych składających się na pakiet klimatyczny tzw FIT FOR 55 które są oparte o podstawę prawną jaką jest art. 192 ust 2 TFUE w zw z art 194 ust 2, które przewidują JEDNOMYŚLNOŚĆ

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

– pisze Saryusz-Wolski, dodając:

Narzucanie WYBORU ŹRÓDEŁ ENERGII Państwom Członkowskim UE jest sprzeczne z: -art 194 ust 2 TFUE który stanowi że miks energetyczny to ich WYŁĄCZNA KOMPETENCJA -art 192 ust c) który stanowi że środki wpływające znacząco na wybór między źródłami energii podejmuje Rada JEDNOMYŚLNIE.

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

 

 

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura