REKLAMA

Omikron obniży ceny benzyny?

Wsparciem w walce z wysokimi cenami paliw może okazać się… nowy wariant koronawirusa.
Paliwo na stacjach będzie tańsze? Omikron obniży ceny benzyny?
Paliwo na stacjach będzie tańsze? / Pixabay

Od pewnego czasu ceny paliw na stacjach mocno idą do góry. Na ceny benzyny wpływają nie tylko ceny ropy naftowej na rynkach światowych, ale i słaby polski złoty. Ceny paliw są ważnym czynnikiem wpływającym na wyjątkowy wzrost inflacji w Polsce.

Rząd postanowił walczyć z rosnącą inflacją, w tym z wysokimi cenami paliw, obniżając na nie podatki. Nieoczekiwanie na pomoc rządowi przyszedł umacniający się złoty i spadające ceny ropy na światowych rynkach. Ale rząd może też otrzymać „pomoc” z nieoczekiwanej strony.

Nowy wariant COVID-19

Coraz więcej krajów świata zmaga się z nowym wariantem koronawirusa – Omikronem. Ograniczono już loty z Południowej Afryki, gdzie wariant ten pojawił się po raz pierwszy, a kolejne państwa wprowadzają lockdowny. Ale pojawienie się nowego wariantu COVID-19 może mieć nieoczekiwany skutek ekonomiczny.

Nowy wariant koronawirusa powoduje, że spada popyt na ropę naftową na świecie. Wynika to zarówno z faktu, że znowu ograniczane są podróże lotnicze, jak i z faktu, że podróże samochodami (zwłaszcza z i do pracy, przechodząc znowu na prace zdalną) ograniczają sami obywatele. Jak podaje portal rmf24.pl, według danych BM Reflex ceny hurtowe spadły przez ostatni tydzień tak, że litr paliwa mógłby potanieć o niemal 40 groszy.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura