REKLAMA

Skandal z udziałem sędziów TSUE i urzędników KE? Kaleta: Będziemy domagać się wyjaśnień

Francuski dziennik „Libération” napisał o skandalu finansowym w instytucjach Unii Europejskiej. Wiceszef polskiego ministerstwa sprawiedliwości zapowiada, że będziemy domagać się wyjaśnień
Siedziba Komisji Europejskiej Skandal z udziałem sędziów TSUE i urzędników KE? Kaleta: Będziemy domagać się wyjaśnień
Siedziba Komisji Europejskiej / Pixabay

Dziennik "Liberation" oskarżył o konflikt interesów i handel wpływami sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Mieli oni brać udział w spotkaniach z brukselskimi lobbystami i skazanym za oszustwa finansowe, byłym audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym Karelem Pinxtenem. Spotkania miały być nielegalnie opłacane z funduszy publicznych.

Zdaniem dziennika, w spotkaniach miał brać udział m.in. były szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, były wiceprzewodniczący komisji Jyrki Katainen czy obecny komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn. Pod wpływem lobbystów miał pozostawać też obecny szef szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Czytaj więcej: Wielki skandal z udziałem sędziów TSUE i KE? Szokujące informacje francuskiego dziennika

Polska będzie domagać się wyjaśnień

Sebastian Kaleta, wiceszef ministerstwa sprawiedliwości w programie 3 Polskiego Radia zapowiedział, że będziemy domagać się wyjaśnień w tej sprawie.

Będziemy domagać się wyjaśnień. KE i TSUE musi odpowiedzieć na każdy zarzut. Jako państwo przeanalizujemy ustalenia "Liberation" , żeby ci, którzy głośno mówią o praworządności i standardach pokazali, że mają do tego legitymację.

- mówił Kaleta.

Wiceszef ministerstwa sprawiedliwości też zaniepokojenie, że wyroki TSUE mogły spełniać "polityczne oczekiwania".

Polskę stawia się do kąta, a ta afera pokazuje, że wyroki TSUE mogą być tak formułowane, żeby spełniały polityczne oczekiwania.

- mówił Kaleta.

 

 

 

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura