REKLAMA

Dziś Barbórka. Redakcje "Tygodnika Solidarność" i Tysol.pl życzą Górnikom i Barbarom wszelkiej pomyślności

Barbórka to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, czyli w dniu św. Barbary z Nikodemii. Św. Barbara to patronka dobrej śmierci i trudnej pracy.
św. Barbara. Rysunek van Eycka Dziś Barbórka. Redakcje
św. Barbara. Rysunek van Eycka / Wikipedia domena publiczna

Św. Barbarę [żyła na przełomie III i IV wieku n.e.] ojciec wysłał na naukę do Nikomedii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem. Chciał odwieść ją od wiary, co mu się nie udało. W końcu doniósł na nią władzom Cesarstwa Rzymskiego, gdzie podówczas prześladowano chrześcijan. Za odmowę wyparcia się Boga została ścięta.

Dziś na Jej pamiątkę, jako patronki ciężkiej pracy i górnictwa od samego rana w śląskich miastach zabrzmią górnicze orkiestry. W kościołach odbywają się uroczyste nabożeństwa, a podczas oficjalnych, organizowanych przez spółki wydobywcze uroczystości wręczane będą odznaczenia, nagrody i składane najlepsze życzenia. I my pragniemy się do nich przyłączyć.

Z okazji Święta Barbórki redakcja "Tygodnika Solidarność" i Tysol.pl pragnie złożyć wszystkim Górnikom i wszystkim Barbarom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. W szczególności życzymy bezpiecznej i spokojnej pracy w kopalniach i wszystkich zakładach pracy, a także wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i prywatnym.

Szczęść Boże!


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura