REKLAMA

Zaskakująco niski deficyt. Wzrost dochodów Państwa

Ministerstwo Finansów podało, że deficyt budżetowy w okresie styczeń- kwiecień wynosi 0,87 mld zł, zaś dochody z podatku VAT wzrosły o 33,8% r/r. Jest to wynik lepszy niż zakładano w pierwotnych planach polskiego rządu.
 Zaskakująco niski deficyt. Wzrost dochodów Państwa
/ wikipedia.org
Po marcu bieżącego roku, deficyt w budżecie centralnym wynosił 2,28 mld zł, co stanowiło 3,8% całorocznego planu. Ministerstwo Finansów szacuje, iż dochody podatkowe zwiększyły się o 21% w ujęciu rocznym (do 109,22 mld zł). Wzrost odnotowano we wszystkich głównych podatkach, czyli dochody z podatków VAT (33,8%, tj. 14,4 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier (3,6%, tj. 0,7 mld zł), dochody z podatku PIT (7,6%, tj. 1,1 mld zł) i dochody z podatku CIT (o 15,1%, tj. 1,7 mld zł). Dochody z podatku od niektórych instytucji finansowych za okres pierwszych czterech miesięcy 2017 roku wyniosły 1,4 mld złotych.
 

"W okresie styczeń - kwiecień 2017 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 7,8 mld zł i było niższe o 7,3 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W lutym 2016 roku miała miejsce wpłata na rachunek budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie było w 2017 roku"

- podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 

MF podało również, że wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń- kwiecień 2017 r. wg szacowanych danych wyniosło 117,9 mld zł w przeciwieństwie do 116,6 mld zł sprzed roku. Różnice odnotowane w ramach ZUS są spowodowane, m.in. przekazaniem w marcu ubiegłego roku środków na jednorazową wypłatę dodatków pieniężnych dla niektórych rencistów i emerytów, a także lepszym wpływem składek w czasie styczeń- kwiecień 2017.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura