REKLAMA

„To był bardzo poważny błąd”. Wiceszef MSZ ostro o działaniach Joe Bidena

Możemy mieć nadzieję, że wtorkowa wideorozmowa prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina przyczyni się do deeskalacji napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej – powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Według niego działania wobec Kremla powinny być zdecydowane.
 „To był bardzo poważny błąd”. Wiceszef MSZ ostro o działaniach Joe Bidena
/ PAP/EPA/SHAWN THEW

Jak informował Biały Dom, Biden wyrazi obawy związane z obecnością rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą i potwierdzi poparcie USA dla integralności terytorialnej Ukrainy. Przywódcy mają też rozmawiać o stabilności strategicznej, kwestiach cybernetycznych i regionalnych.

Wiceszef MSZ zapytany, czego można spodziewać się po rozmowie przywódców USA i Rosji – czy jest szansa na realne wpłynięcie przez Bidena na politykę Kremla m.in. w sprawie kryzysu migracyjnego czy wobec Ukrainy, zastrzegł, że trudno do końca przewidywać, co się zdarzy.

„Natomiast z całą pewnością możemy mieć nadzieję, że to wirtualne spotkanie będzie miało przynajmniej pewien pozytywny wpływ, że przyczyni się do deeskalacji tego napięcia, które jest związane z koncentracją wojsk na granicy rosyjsko-ukraińskiej, że przyczyni się do tego, że Kreml odejdzie od tych agresywnych działań, od agresywnej retoryki, agresywnych metod postępowania wobec Ukrainy, od działań także dezinformacyjnych i podgrzewania atmosfery” – powiedział wiceszef MSZ.

„Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone będą w tej sprawie działać w sposób zdecydowany i w sposób taki, który doprowadzi do tego, że Rosja się z tego wycofa, a nie, że to np. Stany Zjednoczone czy NATO albo UE miałyby się wycofywać ze swojej polityki wobec Rosji, bo ta polityka dotychczasowa – jeśli można by coś jej zarzucić – to raczej zbyt małe zdecydowanie” – stwierdził Jabłoński.

„To był bardzo poważny błąd”

Według niego trzeba być wobec Putina zdecydowanym i kontynuować działania o charakterze sankcyjnym.

Jabłoński zaznaczył, że Polska bardzo negatywnie ocenia zmianę polityki Stanów Zjednoczonych dokonaną na początku tego roku i odejście od decyzji o nałożeniu sankcji na podmioty współdziałające przy budowie gazociągu Nord Stream 2.

„To był bardzo poważny błąd i mamy nadzieję, że ten błąd nie będzie powtarzany, że będzie tutaj działanie zdecydowane. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiadał zdecydowane działania, mamy nadzieję, że one rzeczywiście będą miały miejsce” – powiedział Jabłoński.

Zapytany, czy amerykańska administracja konsultowała się ze stroną polską przed rozmową Bidena i Putina, ponieważ można domniemywać, że przywódcy USA i Rosji poruszą temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, odpowiedział: „Tak, utrzymujemy stały kontakt ze Stanami Zjednoczonymi, Amerykanie są na bieżąco informowani o tym, co się dzieje, my też wskazujemy na kwestie, które są szczególnie istotne w tej sprawie”.

Wiceszef MSZ podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, że bez wsparcia Putina „ta akcja, którą organizuje Łukaszenka i jego służby, po prostu nie byłaby możliwa”. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura