REKLAMA

Cichanouska po spotkaniu z Dudą: Szanuję bardzo Polskę za stanowisko, które zajęła. Inne kraje nie były tak odważne, jak Polska

Wierzę, że sprawa Białorusi będzie poruszana nie tylko przez Polskę, ale także innych przywódców światowych – mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu ze Swiatłaną Cichanouską. Liderka białoruskiej opozycji dziękowała za to, że Polska jako jedna z pierwszych poparła ruch demokratyczny na Białorusi.
Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska Cichanouska po spotkaniu z Dudą: Szanuję bardzo Polskę za stanowisko, które zajęła. Inne kraje nie były tak odważne, jak Polska
Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska / PAP/Rafał Guz

Prezydent spotkał się z liderką demokratycznej opozycji białoruskiej w czwartek w Warszawie.

Duda i Cichanouska rozmawiali o sytuacji na granicy Polski z Białorusią, którą prezydent wczoraj wizytował. „Mówiłem, jaka jest sytuacja w tej chwili, jakie są relacje naszych funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy pełnią tam służę, jak w tej chwili wygląda, patrząc z naszej strony, zachowanie białoruskiego reżimu” – powiedział prezydent na konferencji po spotkaniu.

Dodał, że według funkcjonariuszy sytuacja na granicy zmieniła się. „Nie można powiedzieć, że sytuacja jest łatwiejsza, ona jest po prostu inna, bo metoda się zmieniła. Migranci w Kuźnicy zostali przeniesieni do budynku magazynowego, który znajduje się około kilometra od linii granicznej – w ciągu maksymalnie 10 minut są w stanie dojść do granicy. Mimo że nie ma już takich sytuacji, jak kilkusetosobowe zamieszki, to codziennie granica jest atakowana przez grupy trzydziesto-, czterdziestoosobowe, które próbują przeniknąć przez granicę, na przykład w godzinach nocnych” – mówił Duda.

To powoduje – dodał – że „nasi żołnierze i funkcjonariusze muszą być w gotowości 24 godziny na dobę, więc ta sytuacja nie jest łatwiejsza”.

Poinformował, że Swiatłana Cichanouska mówiła o tym, jak mniej więcej wygląda obecnie sytuacja na Białorusi, o nastrojach tam panujących, o jej ocenie sytuacji i o tym, czego spodziewa się w przyszłości. „Rozmawialiśmy też o realiach referendum, które ma się odbyć w lutym na Białorusi i będzie organizowane przez reżim. Dla nas wszystkich oczywiste jest, że na pewno dane dotyczące tego referendum będą fałszowane – i jeżeli chodzi o frekwencję, i jeżeli chodzi o wyniki” – powiedział prezydent.

Podkreślił także potrzebę informowania światowej opinii publicznej o tym, że Białoruś to „państwo, w którym żadne zasady demokratyczne nie są przez reżim przestrzegane, gdzie tysiące ludzi znajdują się w więzieniu, gdzie ludzie cierpią i są zastraszani, relegowani z pracy”. „Te prześladowania cały czas trwają – media o tym na bieżąco informują” – zaznaczył.

Prezydent rozmawiał też z liderką białoruskiej opozycji na temat organizowanego przez prezydenta USA Joe Bidena Szczytu dla demokracji.

„Wierzę w to głęboko, że sprawa Białorusi będzie poruszana nie tylko przez Polskę, ale także przez innych przywódców europejskich i światowych, bo dziś jest to absolutnie widoczny przykład tego, co się dzieje, gdy demokracji nie ma. Przykład w jaki sposób zasady demokratyczne brutalnie mogą być łamane” – powiedział prezydent po spotkaniu.

Cichanouska podkreśliła z kolei, że od zeszłego roku strategia białoruskiej opozycji na zakończenie kryzysu nie zmieniła się. „W XXI wieku wszystkie takie kryzysy powinny być rozwiązywane pokojowo. Naszą strategią jest to, aby (…) wypuścić politycznych więźniów i zacząć dialog z tymi, którzy reprezentują reżim” – mówiła.

Zwróciła też uwagę, że Białorusini nie są zadowoleni z tego, co się dzieje na Białorusi, ale jednocześnie ich poziom strachu jest bardzo wysoki. „Dlatego dialog czy negocjacje muszą doprowadzić do wolnych wyborów, w których Białorusini będą w stanie wybrać nowego prezydenta, przywódcę, którego będą chcieli” – dodała.

„Szkoda, że dyktatorzy nie rozumieją języka dyplomacji, tylko język siły i przemocy. My natomiast jesteśmy przekonani, że tylko wspólne stanowisko demokratycznych państw będzie dla nas realnym wsparciem. Musimy wywierać presję na reżim Łukaszenki z jednej strony, a z drugiej musimy wspierać społeczeństwo obywatelskie na miejscu. To wszystko może doprowadzić nas do zmian, które chcemy widzieć” – oświadczyła Cichanouska.

Dziękowała też Polsce, która – jak mówiła – była jednym z pierwszych państw, który poparł ruch demokratyczny na Białorusi. Wskazywała jednocześnie, że Polska cierpi z uwagi na atak na granicę. „Szanuję bardzo Polskę za stanowisko, które zajęła. Inne kraje nie były tak odważne, jak Polska” – podkreśliła Cichanouska. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura