REKLAMA

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Kredyt mieszkaniowy to bez wątpienia duże i wymagające przedsięwzięcie, jednak jest on w dzisiejszych czasach nierzadko jedynym rozwiązaniem nabycia nieruchomości. Dzięki niemu nie musimy dysponować pełną kwotą konieczną do zakupu, a stosunkowo niski koszt spłaty powoduje, że coraz więcej osób może sobie na niego pozwolić. Takie zobowiązanie budzi jednak mieszane uczucia i może napawać lękiem, szczególnie przy braku doświadczenia. Dlaczego zatem warto korzystać z kredytu przy zakupie mieszkania i jak się do tego przygotować?
 Czy warto wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Czy warto wciąć kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Odłożenie całkowitej sumy potrzebnej na zakup domu bądź mieszkania, nawet przy dobrych zarobkach, może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. Okres ten przedłuża także stały wzrost inflacji. Czy warto jednak czekać tak długo na spełnienie ważnego marzenia oraz zapewnienia sobie odpowiedniego lokum? Choć kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością spłaty odsetek, nie jest to koszt tak duży jak w przypadku kredytów konsumenckich, a w dodatku mamy możliwość rozłożenia spłaty na okres nawet 30 lat. Taki okres nie jest jednak zawsze wiążący – jeśli dysponujemy większą ilością środków, istnieje możliwość szybszej nadpłaty. Przygotowując się do zaciągnięcia hipoteki, warto skorzystać z konsultacji doradcy kredytowego bądź z porównywarki takiej jak na przykład https://mieszkanienakredyt.pl/. Jeśli chcemy mieć większy wgląd w konkretne kwoty, na jakie trzeba się przygotować, pomocny może być także kalkulator kredytu hipotecznego na mieszkanienakredyt.pl.

Jak odłożyć środki na wkład własny?

Aby dodatkowo umożliwić sobie szybką spłatę kredytu, konieczne jest jednak zebranie wkładu własnego. Powinien on wynosić przynajmniej 20% ceny mieszkania, co przy dużym metrażu może oznaczać nawet kwoty powyżej 100 tysięcy. Przy dużej mobilizacji dużo łatwiej zebrać taką ilość gotówki w porównaniu z całością ceny. Jak się za to jednak zabrać? Przede wszystkim na okres kilku miesięcy warto podjąć dodatkową pracę, która zwiększy nasze miesięczne zarobki. Konieczne jest także prowadzenie budżetu domowego, dzięki któremu będziemy mieli dużą kontrolę nad codziennymi wydatkami. Budżet domowy możemy prowadzić w arkuszu kalkulacyjnym lub w zeszycie, a oprócz standardowych opłat warto wyznaczać w nim także konkretną kwotę przeznaczoną na oszczędności. Bezpośrednio po otrzymaniu wypłaty należy ją zabezpieczyć na koncie oszczędnościowym, by uchronić ją przed nieprzemyślanymi wydatkami. Tego typu konto dodatkowo pozwala na niewielki wzrost przetrzymywanych pieniędzy. W trakcie gromadzenia funduszy na wkład własny warto także pamiętać o unikaniu ryzykownych operacji finansowych, takich jak inwestowanie wszystkich oszczędności w akcje lub kryptowaluty. Należy także bezwzględne wystrzegać się kredytów konsumenckich. A czy można wziąć kredyt bez wkładu własnego? Nie jest to rozwiązanie zalecone ze względu na dużo większą cenę, od której będziemy odprowadzać odsetki. Może to przyczynić się do znacznego wydłużenia się kredytu oraz zaburzyć nasze bezpieczeństwo finansowe.

materiały partnera


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura