REKLAMA

Kiedy warto sięgnąć po witaminy i minerały?

Suplementy diety możemy kupić w każdej aptece, a często są one również dostępne w sklepach spożywczych. Niektóre produkty zawierają kompleksy witamin, inne zaś pojedyncze składniki, których czasami może nam brakować. Kiedy warto sięgnąć po witaminy i minerały w postaci suplementów diety?
 Kiedy warto sięgnąć po witaminy i minerały?
/ mat. prasowe

W czasie zwiększonej zachorowalności

Po różnego rodzaju witaminy i minerały najczęściej sięgamy jesienią i zimą, czyli w czasie zwiększonej zachorowalności przede wszystkim na przeziębienie i grypę, choć nie tylko. W tymże okresie nasz organizm potrzebuje dodatkowego wspomagania, a dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, iż o tych porach roku mamy niewielki dostęp do świeżych warzyw i owoców, które są źródłem cennych składników odżywczych. Co więcej, z każdej strony jesteśmy atakowani przez różnego rodzaju chorobotwórcze drobnoustroje. Rzadko też wietrzymy pomieszczenia, natomiast w cieple i wilgoci wirusy i bakterie mają idealne warunki do rozwoju. Jesienią i zimą warto suplementować przede wszystkim witaminę D, cynk, witaminę C czy rutozyd. Dzięki nim nasz organizm będzie mógł stanąć do walki z patogenami.

W przypadku niedoborów

Niedobory witamin i minerałów mogą przytrafić się nam o każdej porze roku. Powodem niedoborów jest zwykle nieodpowiednia dieta, choroba czy nieodpowiedni dla naszego organizmu styl życia. Niedobory składników odżywczych trudno jest uzupełnić za pomocą diety, dlatego też warto wtedy sięgnąć po specjalistyczne suplementy. Z drugiej jednak strony ich wybór dobrze jest skonsultować z lekarzem, bowiem nie każdy preparat charakteryzuje się takim samym stopniem wchłanialności. Co więcej, może się okazać, że będzie on kolidował z lekami, jakie przejmujemy na stałe. Nie warto więc ufać reklamom – lepiej udać się po poradę do medyka, który pomoże nam dobrać odpowiedni suplement diety. Dodatkowo sprawdzi, czy niedobory nie są przyczyną poważniejszych schorzeń. Mowa tutaj w szczególności o zaburzeniach wchłaniania – przy ich występowaniu trudno uzupełnić niedobory za pomocą diety, a czasami nawet i suplementów.

Dla pięknej cery

Suplementacja witamin i minerałów może posłużyć nie tylko naszemu zdrowiu, ale również naszej aparycji. W jaki sposób? Przykładowo witamina E i witamina A korzystnie wpływają na kondycję naszej skóry. Tychże witamin możemy potrzebować szczególnie latem, gdy jesteśmy narażeni na liczne oparzenia słoneczne. Słońce ponadto wysusza skórę, dlatego dobrze jest ją odżywić od środka. O suplementacji dobrze jest pomyśleć też zimą, szczególnie w mroźne dni. Skóra może bowiem pod wpływem zimna pękać, natomiast pod wpływem suchego powietrza w pomieszczeniach stawać się zrogowaciała. Na nic częste aplikowanie na nią kremów i balsamów, jeśli nie odżywimy jej od środka. Suplementacja witamin i minerałów dla skóry polecana jest osobom, które chciałyby wykonać zabieg z zakresu medycyny estetycznej, mający na celu odmłodzenie cery. Czasami bowiem okazuje się, że stosowanie inwazyjnych procedur nie ma większego sensu – wystarczy tylko odpowiednio odżywić skórę, aby mogła ona wyglądać pięknie.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura