Świąteczne życzenia władz Zabrza bez żadnego nawiązania do narodzin Jezusa

Czy zabrzański samorząd celowo poszedł śladem lewicowej poprawności Brukseli i władz Warszawy, wyrzucając z oficjalnych życzeń świątecznych jakiekolwiek odniesienia słowne i graficzne do tradycji chrześcijańskiej i narodzin Dziecięcia Jezus?
Bożonarodzeniowe życzenia zabrzańskich władz Świąteczne życzenia władz Zabrza bez żadnego nawiązania do narodzin Jezusa
Bożonarodzeniowe życzenia zabrzańskich władz / zbiory Przemysława Jarasza

Takie pytania zadają sobie mieszkańcy – wierni z Zabrza, spoglądając na widniejące na ulicznych bilbordach oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta życzenia podpisane przez prezydent Małgorzatę Mańkę-Szulik oraz przewodniczącą Rady Miasta Łucję Chrzęstek-Bar wraz z radnymi. To kompletnie zaskakująca sytuacja, bo przez kilkanaście lat swej prezydentury bezpartyjna Mańka-Szulik wielokrotnie odwoływała się do tradycji Kościoła katolickiego, a nawet zainicjowała wspólnie ze śląskimi diecezjami Metropolitalne Święto Rodziny, nawiązujące wprost do spuścizny św. Jana Pawła II. Co więcej, miastem współrządzi Prawo i Sprawiedliwość, mając swego wiceprezydenta. Co się więc stało, że zamiast odniesień do Chrystusa nawiązano w życzeniach do komercyjnego „Parku Miliona Świateł", uruchomionego w Zabrzu?

Według ustaleń projekt kompletnie ateistycznych życzeń przygotował Wydział Promocji Miasta UM bez dokładnego konsultowania się w tej sprawie z władzą prezydencką. W powadze sytuacji zorientowano się dopiero dzisiaj, po naszych zapytaniach do miejskich notabli. 

Jak brzmią dokładnie życzenia zabrzańskiego samorządu kierowane do mieszkańców z okazji narodzin Pana Jezusa?

„Drodzy mieszkańcy Zabrza. W ten świąteczny czas niech miłość i radość rozbłysną milionem świateł”

Zaś graficznie zamiast stajenki widzimy zarys Ratusza miejskiego i błyskającą światełkami choinkę. Nie ma nawet wspomnienia, że chodzi o Boże Narodzenie!

O komentarz poprosiliśmy podpisane pod życzeniami najważniejsze osoby w zabrzańskim samorządzie.

– Muszę przyznać, że jestem zaskoczona. Życzenia przygotowywał Wydział Promocji oraz Wydział Kontaktów Społecznych. Zostało to zaakceptowane ale – jak widać – nieprzeanalizowane dogłębnie. Zgadzam się z panem, że narodziny Chrystusa są absolutnym fundamentem chrześcijaństwa. Najpewniej twórcy tego projektu skupili się na otwarciu Parku Miliona Świateł, które było ostatnio dużym wydarzeniem w mieście i tak to poszło w tę stronę. Uwaga redakcji TS jest jednak cenna i słuszna, będę na tę kwestię baczniej zwracała uwagę podczas kolejnych świąt. Jestem bowiem osobą wierzącą, podobnie jak pani prezydent, i dla mnie osobiście są to sprawy ważne. Z mojej strony zawiniło zagonienie za wieloma różnymi sprawami 
– wyjaśnia Łucja Chrzęstek-Bar.

W imieniu prezydent Zabrza sprawę skomentował natomiast Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych.

– Życzenia składane na Boże Narodzenie zawierają zwykle odniesienia do radości, ciepła rodzinnego i błogosławieństwa Bożego. Opublikowane w prasie lokalnej ze słowami „niech miłość i radość rozbłysną milionem świateł” nawiązują do popularnej wśród najmłodszych tegorocznej atrakcji zimowej w Zabrzu, czyli „Parku miliona świateł” utworzonego na Kąpielisku Leśnym. Do systemu chrześcijańskich wartości bezpośrednio nawiązują natomiast wszystkie inne przekazy z życzeniami na święta Bożego Narodzenia. Od zamieszczonych w czasopiśmie „Nasze Zabrze Samorządowe”, poprzez upowszechnione w radiu i telewizji regionalnej, po dostępne w internecie lub w siedzibie Urzędu Miejskiego
– podkreśla Krawczyk.

Jak zwraca on uwagę, uczniowie miejscowego Liceum Plastycznego przygotowali i postawili przy głównym wejściu do zabrzańskiego Ratusza specjalną instalację tradycyjnej stajenki z odręczną refleksją bożonarodzeniową samej pani prezydent (zdjęcie powyżej). Brzmi ona: 

„Święta Bożego Narodzenia to czas radości, nadziei i pokoju. Niepowtarzalną atmosferę świąt pięknie oddają słowa poety: Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. Chciejmy ten świąteczny klimat zachować w naszych sercach. Dzielić się miłością i pomnażać dobro. W myśl przesłania, że „zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze kiedy milkniesz, aby wysłuchać jest Boże Narodzenie”. Niech więc trwa ono przez cały rok”.

- Tak więc używając różnych słów składamy sobie życzenia na czas świąt radości i pojednania, chociaż faktycznie nie zawsze odnosimy się wprost do ich istoty, czyli tajemnicy narodzin Jezusa Chrystusa 
– kończy Dariusz Krawczyk.

foto: Przemysław Jarasz
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO] Wiadomości
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO]

Robert Lewandowski wreszcie się przełamał i strzelił już dwa gole w meczu FC Barcelona - Elche.

Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych Wiadomości
Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych

Mimo zawieszenia przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa na ulice izraelskich miast wyszło w sobotę ponad 160 tys. ludzi, domagających się bezwarunkowej rezygnacji z tego projektu - podały izraelskie media powołując się na policję. Według organizatorów demonstracji bierze w nich udział około 450 tys. osób.

Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy Wiadomości
Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy

Niemiecka geostrategiczna koncepcja budowy "wspólnej przestrzeni od Władywostoku do Lizbony" w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uległa katastrofie. Niemcy usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica Wiadomości
Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej Wiadomości
"Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej"

Nowy sekretarz generalny NATO z Europy środkowo-wschodniej? "Polska powinna wystawić swoją kandydaturę na Sekretarza Generalnego" - napisał za pośrednictwem Twittera europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności Wiadomości
Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.

Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia Wiadomości
Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia

Nowe ustalenia dziennikarzy w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Przebadano wariografem blisko 40 świadków. Żadna z tych osób nie przeszła badania pozytywnie.

Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja Wiadomości
Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja

Donald Tusk niedawno przyjął zaproszenie do domu jednego z kibiców Ruchu Chorzów. Lider Platformy Obywatelskiej nawet opublikował z tego spotkania nagranie w mediach społecznościowych. Jednak przy kolejnej konfrontacji ze Sławomirem Kordelą (kibicem Ruchu, który gościł Tuska w domu) postanowił odebrać mu głos i publicznie zrugać. O tej sytuacji wspomniał w jednym z wywiadów Szymon Michałek – inny kibic klubu z Chorzowa.

Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO] Wiadomości
Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO]

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.

Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Emerytury
Stażowe