Najnowszy TS: 15 tysięcy osób może stanąć przed tragicznym dylematem – jak zapłacić za swoje życie

Około 15 tysięcy osób może w najbliższych miesiącach stanąć przed tragicznym dylematem – jak zapłacić za swoje życie. Ministerstwo Zdrowia zmieniło listę leków refundowanych – co dla wielu osób żyjących z przeszczepionym organem oznacza olbrzymie podwyżki cen. Więcej w artykule Leszka Masieraka. Tematem numeru są zmiany w liście leków refundowanych.
 Najnowszy TS: 15 tysięcy osób może stanąć przed tragicznym dylematem – jak zapłacić za swoje życie
/ TS
Problem polega na tym, że na nowej liście leków refundowanych zastąpiono leki oryginalne generykami. W przypadku pacjentów po przeszczepie może to być niebezpieczne, a w ostateczności doprowadzić do odrzucenia przeszczepu. Tłumaczy to dokładnie Lech Cierpka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, w rozmowie z Andrzejem Berezowskim:

Podanie pacjentowi po transplantacji leku generycznego może doprowadzić, w najgorszym przypadku, do odrzucenia przeszczepu. Lekarze nieczęsto bowiem znają rzeczywistą siłę działania leku oraz farmakodynamikę, a co za tym idzie nie wiedzą, jak lek dawkować.


W numerze także:
Katyń epoki Wazów

„3 i 4 czerwca 1652 roku z rąk Tatarów nogajskich i Kozaków zginął kwiat ówczesnej armii polskiej. Wymordowanie bezbronnych jeńców można porównać jedynie z późniejszą o prawie trzysta lat zbrodnią katyńską” -  pisze Leszek Masierak.
 
Praktikerowy PAT
„Śledczy sprawdzą, czy Praktiker Polska dopuścił się przestępstwa. Niewykluczone, że nad spółką nadzór obejmie prokuratura. Tymczasem pracownicy w całej Polsce oczekują na wypłatę zaległych pensji” – pisze Izabela Kozłowska .

W liberalnym dołku
„Po latach mentalnego liberalizmu przychodzi otrzeźwienie. Polacy obudzili się z letargu i rozumieją już, że droga, którą szliśmy przez ostatnie lata, może doprowadzić nas tylko do ściany. Dwie podstawowe formacje liberalne w naszym kraju, Platforma Obywatelska i Nowoczesna, chyba jeszcze nie do końca to rozumieją” – rozważa działania partii opozycyjnych  Maciek Chudkiewicz  

GMO wkrada się
Andrzej Berezowski o przedłużeniu  możliwości karmienia zwierząt mieszankami zawierającymi GMO.

Nie rezygnujcie z koncertów
„Kilka tygodni przed śmiercią Zbigniew Wodecki prosił znajomych: Jeśli umrę, nie rezygnujcie z zaplanowanych koncertów” - Izabela Kozłowska pisze o niedawno zmarłym muzyku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe