Parlament Europejski o warunkach pracy kierowców

18 maja 2017 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie transportu drogowego w Unii Europejskiej.
 Parlament Europejski o warunkach pracy kierowców
/ 40ton.net
Jest to jeden z ważnych elementów dyskusji wokół tzw. pakietu drogowego opracowywanego przez Komisję Europejską, a dotyczącego zasad prowadzenia transportu drogowego, warunków pracy i zasad wynagradzania kierowców zawodowych.

W rezolucji Parlament wzywa by państwa członkowskie zaostrzyły kontrole zwłaszcza w odniesieniu do zgodności z przepisami dotyczącymi czasu jazdy i odpoczynku oraz kabotażu.  Parlament podkreśla, że wymogi prawne powinny być proporcjonalne, ma jednak wątpliwości, co do tego, czy zwolnienie lekkich pojazdów dostawczych ze stosowania szeregu europejskich przepisów ma wystarczające uzasadnienie. W ocenie PE konieczne jest wyjaśnienie zakresu i zasad stosowania przepisów o delegowaniu pracowników w sektorze transportu drogowego oraz poprawa ich wdrożenia i egzekwowania. Europosłowie zwracają uwagę, że infrastruktura umożliwiająca kierowcom wypoczynek jest niewystarczająca i nieodpowiednia, a poprawa tego stanu rzeczy wymaga pilnych działań Komisji i państw członkowskich.

-Krajowa Sekcja Transportu Drogowego NSZZ Solidarność jest zdania, że przegłosowana Rezolucja przyniesie pozytywny efekt w kształtowaniu przepisów Pakietu drogowego - wskazuje Tomasz Michalak, przedstawiciel KSTD we władzach Europejskiej Federacji Transportowców.
-Rezolucja zawiera zapisy, które mogą przyczynić się do właściwego ukształtowania zasad wynagradzania i warunków pracy (w tym prawa do odpoczynku) kierowców zawodowych – dodaje Tadeusz Kucharski, przewodniczący Sekcji.

Pakiet drogowy zostanie wydany prawdopodobnie do końca maja 2017 r. Rezolucja Parlamentu Europejskiego dostępna jest tutaj.


bs

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe