E-recepta farmaceutyczna – co to takiego i jak ją otrzymać?

E-recepta farmaceutyczna – co to takiego i jak ją otrzymać? Nie każdy wie, że w wyjątkowych sytuacjach e-recepta może być wystawiona przez farmaceutę. Jest to jednak prawo uprawnionego do zawodu farmaceuty, a nie jego obowiązek i dotyczy wyłącznie sytuacji ratowania zdrowia i życia. Farmaceutyczna recepta realizowana jest bezpośrednio w aptece, w której się ją wypisuje. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
 E-recepta farmaceutyczna – co to takiego i jak ją otrzymać?
/ fot. naszarecepta.pl

Czym są recepty farmaceutyczne?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w szczególnych przypadkach pacjentom może być wystawiona tzw. recepta farmaceutyczna. Czym ona jest i jak wygląda? E-recepta tego typu jest dokumentem uprawniającym pacjenta do wykupienia leków – wystawia ją jednak nie lekarz, tylko farmaceuta w aptece. Jest to prawo farmaceuty, ale nie jego obowiązek, więc nie można nalegać, by taką receptę od farmaceuty otrzymać, gdyż bierze on odpowiedzialność za wypisane leczenie. W uzasadnionych przypadkach może on jednak indywidualnie zdecydować o jej wypisaniu.

Farmaceuci mogą wystawiać recepty farmaceutyczne w celu ratowania zdrowia lub życia pacjentów, jeśli nie mogą oni skontaktować się z lekarzem. Każdorazowo jednak konieczne jest określenie powodu podjęcia decyzji o przepisaniu leku. Kolejna kwestia tyczy się odpłatności za przepisane leki – należy liczyć się z koniecznością wniesienia 100% opłaty za lek, nawet jeśli normalnie lek podlega pod refundację. Wyjątkiem od tej reguły jest wystawianie recepty farmaceutycznej dla siebie lub rodziny (tu możliwa jest recepta refundowana).

Jak wygląda e-recepta wystawiana w sieci?

Recepta farmaceutyczna stworzona została w celu ratowania zdrowia lub życia pacjenta, gdy nie może on skontaktować się w porę ze swoim lekarzem. Farmaceuta nie ma ponadto obowiązku wystawienia takiej e-recepty – aplikacja daje mu do tego prawo, z którego nie jest zobligowany korzystać. Istnieje jednak inna możliwość, gdy nie można umówić się na stacjonarną wizytę lekarską, a mianowicie e-recepta online. Tanio konsultacje zdalne oferują różne placówki medyczne, w tym np. portal NaszaRecepta.

Decydując się na taką opcję, nie musisz zastanawiać się, jak zrealizować receptę online w aptece, gdyż wykupywanie leków odbywa się standardowo. Szczegółowo temat ten omówiony będzie w kolejnym akapicie. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że dla farmaceuty nie ma znaczenia droga wystawienia recepty, o ile dokument jest poprawny. Zarówno e-recepty stacjonarne, jak i internetowe realizuje się tak samo.

Jak zrealizować receptę online lub receptę farmaceutyczną?

Recepta od farmaceuty może być zrealizowana jedynie bezpośrednio w aptece, w której została przez farmaceutę wystawiona. W momencie wystawiania e-recepty farmaceuta ma już wszystkie dane pacjenta niezbędne do wydania leku, więc dokument zostaje w systemie, a pacjent otrzymuje lek.

E-recepta wystawiona online może być natomiast zrealizowana w dowolnej aptece.

  • W przypadku potrzeby realizacji e-recepty aplikacja na telefonie może pacjentowi pomóc w wykupieniu leków. Za jej pośrednictwem można szybko okazać kod kreskowy e-recepty, by nie trzeba było dyktować farmaceucie swojego numeru PESEL.
  • Aplikacja nie jest jednak konieczna, ponieważ dostęp do kodu kreskowego można mieć również w profilu IKP (logując się z wyszukiwarki). Również w swojej skrzynce mailowej znaleźć można wydruk informacyjny e-recepty wraz z kodem kreskowym do jej realizacji.
  • Pozostaje jeszcze inna opcja, czyli skorzystanie z kodu czterocyfrowego, który wysyłany jest do pacjenta SMS-em, gdy recepta elektroniczna jest wystawiana. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że konieczne będzie również podanie swojego numer PESEL (czy też PESEL osoby, dla której wypisano leki).

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe