REKLAMA

Policja zignorowała ostrzeżenia muzułmanów przed atakiem w Manchesterze

Od dłuższego czasu świat apeluje do społeczności muzułmańskich o odrzucenie radykałów i współpracę ze służbami bezpieczeństwa. Znajomi Salmana Abediego przynajmniej pięciokrotnie ostrzegali brytyjską policję o istniejącym zagrożeniu. Śledczy MI5 badają, dlaczego uwagi zostały zignorowane.
 Policja zignorowała ostrzeżenia muzułmanów przed atakiem w Manchesterze
/ screen youtube.pl
Według brytyjskiego BBC znajomi ze szkoły średniej terrorysty- samobójcy kilkakrotnie dzwonili na gorącą linię antyterrorystyczną w celu ostrzeżenia policji o radykalnych poglądach kolegi. Urodzony w Manchesterze Abedi, w 2011 roku pojechał w wakacje wraz ze swoim ojcem (należał do grupy opozycjonistów związanych z Al Kaidą) do Libii, aby walczyć przeciwko dyktatorowi Muammarowi Kadafiemu.

Koledzy ze szkolnej ławki nie byli zaskoczeni tym, że to właśnie Salman okazał się być zamachowcem, w którym zginęły 22 osoby i ponad 60 zostało rannych. Opisują go jako niezbyt bystrego i łatwego do zmanipulowania, czyli idealny profil terrorysty- samobójcy. Z biegiem czasu Abedi zaczął odcinać się od szkolnych kolegów i zagłębiał się w swojej religii. Siostra zamachowcy przyznała amerykańskiemu dziennikowi "The Wall Street Journal", że brat chciał pomścić syryjskie dzieci, które zginęły w bombardowaniu. Według doniesień bliskich 22- latek popierał terroryzm i samobójcze zamachy.

Jako osoba głęboko wierząca często pojawiał się w meczecie Didsbury w Manchesterze, który ma opinię umiarkowanego i liberalnego. Należy on do prowadzonego przez Home Office, brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, programu "Prevent". Idea całego planu ma zapobiegać radykalizacji młodzieży. Przedstawiciele Didsbury również informowali władze o niebezpiecznych poglądach członka zgromadzenia. 22- latek dawał do zrozumienia podczas każdego wygłaszania kazań, że nienawidzi duchownego.

Służby specjalne widziały o działalności Abediego i jego wizytach w Syrii. Brytyjskie władze nie zwróciły uwagi na przesłanki, jakie kierowali do nich obywatele o istniejącym zagrożeniu. 
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura