Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: KOMBII – Nigdy nie odejdziemy w cień

Chcemy przede wszystkim przekazywać słuchaczom muzyczną prawdę i emocje w naszej twórczości. Śpiewamy również o poważnych tematach i sprawach, które dotyczą każdego z nas – mówią Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk z zespołu KOMBII w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, będącym tematem okładkowym najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: KOMBII – Nigdy nie odejdziemy w cień
/ Tygodnik Solidarność

A co jeszcze w rozmowie z zespołem Kombii? 

– Na naszej najnowszej płycie wszystkiego jest po trochu. Jednak zawsze dążymy do robienia rzeczy nowych. „5” jest nowym rozdziałem dla naszego zespołu. Zaprosiliśmy do współpracy nowych producentów, przeżyliśmy nowe artystyczne doświadczenia. Pomimo tych nowych rzeczy musieliśmy jednak zachować trochę siebie. Stąd nasze romanse z brzmieniami lat 80. XX wieku, z których jesteśmy znani. W tym sensie nasza nowa płyta nie jest dla słuchaczy zaskoczeniem. Jednak gdy już mówimy o kwestiach wykonawczych naszych nowych utworów, to one mogą być dużym zaskoczeniem, jest sporo nowości

– mówi Grzegorz Skawiński.

Waldemar Tkaczyk dodaje: 


Odnośnie do „5” mieliśmy pewien problem z nadaniem tytułu naszej nowej płycie. Sięgnęliśmy po najprostsze środki i stwierdziliśmy, że jest to nasza piąta premierowa płyta KOMBII. Jeden z naszych fanów, który uwielbia ciekawostki, obliczył nam, że w pierwszym Kombi nagraliśmy pięć płyt, z O.N.A. Nagraliśmy pięć płyt i teraz mamy piątą płytę KOMBII. A w międzyczasie wydaliśmy pięć płyt koncertowych.


Na Białorusi nie ustają represje, wiele z nich uderza w białoruskich związkowców. O sytuacji w kraju naszych sąsiadów z Aliaksandrem Jaroszukiem, przewodniczącym Białoruskiego Kongresu Demokratycznego Związków Zawodowych (BDKP), i Siarheiem Antusiewiczem, wiceprzewodniczącym BKDP, rozmawia Mateusz Kosiński. 


Niestety zdajemy sobie sprawę z tego, że znajdujemy się na liście organizacji publicznych, które należy zlikwidować. Nadal zajmujemy się naszymi codziennymi sprawami, jednak wykonujemy swoją pracę w trudnych warunkach, choć jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Były takie czasy na początku lat 2000, kiedy władze wyraźnie chciały nas zlikwidować! Jednak to się im nie udało. Teraz rozumiemy, dlaczego to nie zadziałało wtedy i dlaczego – prawdopodobnie – jesteśmy gdzieś na końcu kolejki organizacji do zlikwidowania. Tym, co odróżnia nas od innych organizacji pozarządowych, które zostały już zlikwidowane, jest to, że jesteśmy częścią międzynarodowego ruchu związkowego. Mówiąc prościej, mamy kogoś, kto stanie w naszej obronie. Międzynarodowa solidarność związków zawodowych jest zjawiskiem wyjątkowym. Nasi przeciwnicy są zmuszeni obliczyć ryzyko tego, co może się wydarzyć, jeśli zostaniemy zamknięci
– słyszymy.

„Podszczypywanie” – Jakub Pacan o tarciach na opozycji.

Donald Tusk zainaugurował w nowym roku rozmowy o wspólnej liście wyborczej opozycji awanturą na opozycji. – To będzie rok prawdziwej „miłości” na opozycji – skwitował te działania Michał Kobosko z Polski 2050.

Na początku nowego roku w opozycyjnym kotle znowu ktoś zamieszał i dosypał pieprzu. Tym razem był to sam Donald Tusk. W rozmowie z TVN24 mówił, że chce współpracy z PSL i Szymonem Hołownią, by „tworzyć możliwie spójną i silną alternatywę dla PiS”, jednak w dalszej wypowiedzi zaznaczył, że „jest pewien problem z Lewicą. Znak zapytania jest taki, na ile partia Włodzimierza Czarzastego chce współpracować z PiS, a na ile chce zmienić tę władzę, tej jasności nikt dzisiaj nie ma”. 


„Widzialna ręka Fransa Timmermansa” – Teresa Wójcik przedstawia problemy europejskiej energetyki.

Ceny energii elektrycznej na początku 2022 roku przekraczają w Europie już 6,5 tys. zł/MWh. Powód? We Francji brakuje dostępnych elektrowni atomowych, w Niemczech gazu, w Wielkiej Brytanii wiatru, a w Polsce węgla. Odnawialne źródła energii okazują się nierealną wizją. Jednak możliwe, że najgorsze jeszcze przed nami. 

W naszej części świata wiatry obecnie wieją słabiej o 15–20 proc., w sezonie zimowym solary są nieproduktywne. W Niemczech zamykane są kolejne bloki jądrowe. W perspektywie mamy Zielony Nowy Ład, zarówno w Europie, jak i w USA, oraz maksymalną kontrolę lewicowych elit nad gospodarką i ryzykownymi zmianami społecznymi. 


„Kolejny superkryzys w lotnictwie” prognozuje Aleksander Żywczyk.

Wszystkie linie lotnicze świata żyły w przekonaniu, że Boże Narodzenie 2021 oraz wieczór sylwestrowy pomogą im zredukować straty spowodowane dwuletnim już kryzysem na rynku. Jednak kryzys ma się coraz lepiej – w okresie tradycyjnie związanym z podróżami lotniczymi najwięksi przewoźnicy musieli odwoływać nawet po kilka tysięcy lotów. Analitycy rynku twierdzą, że branżę czeka okres fuzji i przejęć, a lotnictwo znów może stać się elitarne – na bilet będzie stać jedynie najbogatszych. Problem dotyczy również transportu towarowego.

W numerze również m.in.: 

  •  „Czas ryzykownych decyzji i liczenia strat” – Jakub Pacan przepytuje politologów o nadchodzący rok polityczny.
  • „Rząd chce ratować małżeństwa” – Barbara Michałowska o próbach zahamowania fali rozwodów.
  • „Rozpoczął się wyścig o superpaliwo” – Aleksander Żywczyk o roli wodoru.
  • „Europejscy partnerzy Gazpromu” – Teresa Wójcik o firmach zainteresowanych sukcesami rosyjskich inwestycji gazowych.
  • „Gaz skręca do Europy” – Aleksander Żywczyk o globalnych skutkach destabilizacji cen gazu.
  • „Azjatycki barter” – Aleksander Żywczyk o podwyżkach cen herbaty.
  • „Film o nienawiści do prady” – Agnieszka Żurek o filmie „Nie patrz w górę”.
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Rekonkwista trwa”.
  • „COVID-19. Z pamiętnika ozdrowieńca” – Agnieszka Żurek opisuje przebieg swojej choroby.
  • W dziale sport: „Teodorczyk próbuje się odbudować” – Łukasz Bobruk i „Duda przyspiesza” – Barbara Michałowska.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe