[Nasz patronat] Młodzi wykażą się wiedzą o Solidarności

Rusza XVIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”, skierowanego do uczniów szkół średnich województwa świętokrzyskiego.
 [Nasz patronat] Młodzi wykażą się wiedzą o Solidarności
/ fot. M. Żegliński

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – Piotra Dudy, a patronat medialny nad wydarzeniem po raz kolejny sprawuje „Tygodnik Solidarność”. Organizatorami konkursu są Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Tematyka konkursu dotyczy związków zawodowych, a szczególnie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Konkurs w znacznym zakresie obejmuje także zagadnienia związane z najnowszą, powojenną historią Polski oraz wiedzy o społeczeństwie. W swej tematyce obejmuje podstawową wiedzę (także w ujęciu historycznym) dotyczącą ruchu związkowego w Polsce i na świecie, a w tym kontekście dotyka również uniwersalnych celów i funkcji związków zawodowych. Ponadto dotyczy także zagadnień związanych z prawem pracy oraz bezpieczeństwem pracy.

Tematyka konkursu podyktowana jest względami poznawczymi i społecznymi. Cele, funkcje i działalność związków zawodowych, jako jednego z głównych – konstytucyjnych filarów demokratycznego państwa, wymagają poznawania przez uczniów, aby młodzi ludzie mogli w stopniu zadowalającym partycypować w życiu społecznym. Konkurs skierowany jest do młodych ludzi, którzy już niebawem wejdą w okres aktywnego życia zawodowego i społecznego, a co za tym idzie, powinni się do tego jak najlepiej przygotować.

Pierwszy etap, czyli eliminacje szkolne, przeprowadzone będą 4 marca 2022 r. w formie testowej przez komisje szkolne. Konkurs finałowy odbędzie się 28 marca 2022 r. Natomiast ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i dyplomów nastąpi 12 kwietnia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe