Niektóre umowy będą mogły być zawierane elektronicznie

Szykują się ułatwienia w podpisywaniu umów o pracę. Jeśli projekt wejdzie w życie, niektóre umowy będą mogły być zawierane elektronicznie. "Jest to kolejny krok zmierzający do upowszechnienia legalnego zatrudnienia” – napisało w opinii do projektu Prezydium KK NSZZ „Solidarność”.
fot. m.l Niektóre umowy będą mogły być zawierane elektronicznie
fot. m.l

Na pierwszym w tym roku posiedzeniu w dniu 11 stycznia Prezydium Komisji Krajowej pozytywnie zaopiniowało projekt ustawy o niektórych umowach zawieranych elektronicznie (wersja z dnia 1 grudnia 2021 r.).
Proponowane rozwiązania mają na celu ułatwienie nawiązywania stosunku pracy przez najmniejsze podmioty, a zwłaszcza przez osoby fizyczne, które miałyby zostać pracodawcami. Możliwość zawierania umowy za pośrednictwem systemu będzie niewątpliwie zachętą do stosowania umów o pracę. Jednocześnie, jak czytamy w stanowisku:

 „projektowana ustawa ma też dotyczyć umów o pomocy przy zbiorach, w stosunku do których NSZZ „Solidarność” zajmuje od początku ich funkcjonowania jednoznacznie negatywne stanowisko”.

 W uwagach do opinii czytamy m.in., że w art. 6 ust. 1:

 „ustawodawca nie precyzuje formy, w jakiej ma zostać wyrażona zgoda obu stron na zawarcie umowy za pośrednictwem systemu, w tym zwłaszcza zgoda pracownika. Ze względu na doniosłość tej kwestii należałoby wskazać na formę pisemną owej zgody”. 

Szczegółowe uwagi można przeczytać w pełnym tekście opinii Prezydium KK  


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe