REKLAMA

Francja: Dzieci zmarłe w wyniku poronienia będą posiadały nazwisko

We francuskim prawie zachodzi dość istotna zmiana, mianowicie osoby, które poniosły śmierć w wyniku poronienia będą obecnie nie tylko rejestrowane w księgach stanu cywilnego, ale będzie można teraz nadać im imię i obdarzyć nazwiskiem.
 Francja: Dzieci zmarłe w wyniku poronienia będą posiadały nazwisko
/ pixabay.com/congerdesign

 

"Francja uczyniła kolejny krok w kierunku uznania człowieczeństwa nienarodzonych dzieci" - komentuje to wydarzenie Radio Watykańskie.

"Tym aktem państwo bierze pod uwagę cierpienia tych ludzi i uznaje ich za rodziców" – stwierdza Isabelle de Mézérac, przewodnicząca stowarzyszenia SPAMA wspierającego rodziców w żałobie.

Znamiennym pozostałe fakt, że francuski ustawodawca z jednej strony zezwalając na posiadanie nazwiska nadaje nienarodzonym jakąś formę podmiotowości - choć sama rejestracja zmarłego dziecka nie jest przyznaniem mu osobowości prawnej - z drugiej jednak strony ten sam prawodawca w tym samym czasie dąży do liberalizacji prawa aborcyjnego.

Jeśli doszukiwać by się miało w takiej sytuacji prawnej jakiejkolwiek logiki, chodziłoby prawdopodobnie o dobre samopoczucie rodziców. Zatem kryterium człowieczeństwa nienarodzonych byłoby zależne od kwestii bycia chcianym w rodzinie?


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura