REKLAMA

Onet: Doszło do gigantycznego wycieku wojskowych danych. MON wydał oświadczenie

„Sprawa jest szczegółowo analizowana przez służby. Trwa wyjaśnianie, czy doszło do wycieku oraz czy ujawniony plik faktycznie został wytworzony w Siłach Zbrojnych RP” – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej w specjalnym komunikacie, odnosząc się do informacji opublikowanych przez Onet.pl. Zdaniem dziennikarzy portalu nastąpił gigantyczny wyciek danych z wojska. Ponad 1,7 mln pozycji dot. wyposażenia polskiej armii miało zostać udostępnionych w internecie.
 Onet: Doszło do gigantycznego wycieku wojskowych danych. MON wydał oświadczenie
/ gov.pl

Onet: „Z wojska nastąpił gigantyczny wyciek strategicznych danych”

„Baza zasobów polskiego wojska – od śrubek i zeszytów po pociski przeciwpancerne oraz myśliwce F-16 – wyciekła do sieci. Niektóre informacje są niezwykle cenne dla obcych wywiadów. Według naszego informatora, specjalisty od cyberbezpieczeństwa, bazę ściągali już użytkownicy z kilkunastu krajów, w tym z Rosji i Chin. Wyciek potwierdziliśmy nieoficjalnie w dwóch niezależnych źródłach związanych ze służbami specjalnymi. Wojsko szuka w tej chwili winnych i szacuje straty” – podał portal Onet.pl w piątek rano. 

W publikacji czytamy, że wyciek nastąpił najprawdopodobniej z Szefostwa Planowania Logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, a udostępnione w sieci informacje obejmują m.in. uzbrojenie polskiej armii, amunicję, części zamienne do maszyn bojowych czy specjalistyczne oprogramowanie. Zdaniem ekspertów takie dane określa się jako strategiczne, warte są ogromnych pieniędzy i zabiegają o nie wywiady różnych państw, m.in. Rosji.


MON: „Sprawa jest szczegółowo analizowana”

Sprawę skomentowało w specjalnym komunikacie Ministerstwo Obrony. Podkreślono, że sprawa jest szczegółowo analizowana przez służby i trwa wyjaśnianie, czy doszło do wycieku oraz czy ujawniony plik faktycznie został wytworzony w Siłach Zbrojnych RP.

„Na obecnym etapie postępowania branych jest pod uwagę wiele scenariuszy, np., że jest to testowy plik przeznaczony do testowania oprogramowania. Bazy produkcyjne w Siłach Zbrojnych RP obligatoryjnie używane są tylko w specjalnie do tego przeznaczonych systemach wojskowych. Trwają również analizy, czy wykaz nie jest plikiem pomocniczym wykorzystywanym przy realizacji jawnych zakupów publikowanych na BIP. Do zakończenia postępowania wyjaśniającego nie będziemy komentować sprawy” – czytamy w komunikacie MON.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura