„Cenimy przywództwo Polski na wschodniej flance NATO”. Minister Zbigniew Rau rozmawiał z z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych – po raz kolejny w ostatnich tygodniach – rozmawiali na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie wywołanej napięciami wokół Ukrainy.
Antony Blinken „Cenimy przywództwo Polski na wschodniej flance NATO”. Minister Zbigniew Rau rozmawiał z z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem
Antony Blinken / Flickr/GPA Photo Archive/ Public Domain

Spotkanie służyło wymianie ocen po zeszłotygodniowych rozmowach z Rosją przeprowadzonych przez Stany Zjednoczone i NATO oraz w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Minister Zbigniew Rau jako aktualny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podkreślił, że jest gotowy ożywić debatę nt. bezpieczeństwa europejskiego na tym forum i poinformował o konsultacjach prowadzonych przez Polskę z państwami OBWE w Wiedniu. Sekretarz Antony Blinken zapewnił o poparciu dla inicjatyw zmierzających do znalezienia odpowiedzi dyplomatycznej na obecny kryzys w Europie.

Ministrowie zgodzili się, że pozostając otwartym na dalsze rozmowy z Rosją, należy być przygotowanym na różne scenariusze rozwoju sytuacji. Omówili ewentualne kroki odpowiedzi na wypadek eskalacji kryzysu.

„Miło było rozmawiać z polskim ministrem spraw zagranicznych @RauZbigniew o naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Podkreśliłem wspólne zaangażowanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Stany Zjednoczone cenią sobie przywództwo Polski na wschodniej flance NATO oraz przewodnictwo OBWE w tym roku” – napisał na Twitterze Antony Blinken.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe