„Serdecznie gratuluję”. Ewa Kopacz została wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Jak wynika z wpisu opublikowanego na Twitterze przez przewodniczącego PO i Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska, Ewa Kopacz została wybrana na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. „Serdeczne gratulacje” – napisał Donald Tusk.
 „Serdecznie gratuluję”. Ewa Kopacz została wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego
/ Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Ewa Kopacz wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

„Serdecznie gratuluję @EwaKopacz wyboru na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. To wspaniała wiadomość dla Polski, która jest i będzie częścią UE. Wiem, Ewa, że z Tobą jesteśmy w dobrych rękach” – napisał Donald Tusk na Twitterze.

 

 

Ewa Kopacz była wiceszefową PE przez ostatnie 2,5 roku i będzie pełnić tę funkcję do końca kadencji obecnego PE. Otrzymała 467 głosów. Jest pierwszą Polką pełniącą tę funkcję w prezydium PE.

„Zawsze starałam się wykonywać swoje obowiązki z doskonałością i najwyższym zaangażowaniem. Jako koordynator Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka skupiałam się na ochronie najmłodszych i najbardziej bezbronnych obywateli, których zdrowie psychiczne i codzienne warunki życia znacznie ucierpiały podczas pandemii COVID-19 i kolejnych lockdownów” – podkreśliła była premier Polski po wyborze.

„Zawsze uważałam, że powinniśmy skupiać się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co nas dzieli. Oczywiście reprezentujemy różne środowiska polityczne, różne przekonania, różne poglądy, ale łączy nas wspólna misja – służenie interesom Europejczyków. Wierzę, że wszyscy podzielamy uniwersalne wartości europejskie, wartości takie jak tolerancja, praworządność, wolność słowa i system parlamentarny, który jest odzwierciedleniem europejskiej demokracji. W tym właśnie duchu chciałbym pełnić funkcję wiceprzewodniczącej. Chcę łączyć, a nie dzielić, prowadzić dialog, a nie kłócić się, słuchać – a nie tylko mówić, rozumieć, a nie osądzać, podejmować decyzje zbiorowo, a nie indywidualnie” – dodała Kopacz.

W pierwszej rundzie głosowania stanowiska wiceprzewodniczących PE uzyskali też: Othmar Karas, Pina Picierino, Pedro Silva Pereira, Eva Kaili, Evelyn Regner, Rainer Wieland, Katarina Barley i Dita Charanzova.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe