„Zasady UE jasno twierdzą: żaden wyrok TSUE nie może naruszać podstawowych interesów i bezpieczeństwa kraju członkowskiego”

„Uważamy, że decyzja o zamknięciu kopalni jest decyzją zbyt daleko idącą. Zamknięcie wiązałoby się bowiem z koniecznością zamknięcia elektrowni i pozbawienia milionów ludzi prądu i ciepła. Również zasady unijne jasno twierdzą, że żaden wyrok (nawet nie mamy w tym przypadku do czynienia z wyrokiem TSUE, bo to środek zabezpieczający) nie może naruszać podstawowych interesów i bezpieczeństwa kraju członkowskiego” – powiedział w Poranku „Sióma 9” Radosław Fogiel (PiS).
KWB Turów „Zasady UE jasno twierdzą: żaden wyrok TSUE nie może naruszać podstawowych interesów i bezpieczeństwa kraju członkowskiego”
KWB Turów / fot. Anna Uciechowska - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Poseł Prawa i Sprawiedliwości zapytany o to, dlaczego politycy partii rządzącej nie biorą udziału w senackiej komisji ds. wyjaśniania przypadków inwigilacji, odpowiedział:

„Jest to szopka polityczna, a nie poważne działanie. To próba uzurpacji przez Senat pewnych uprawnień, których Senat nie posiada. W polskiej konstytucji funkcję kontrolną wobec władzy wykonawczej, wobec służb specjalnych posiada Sejm. Sejmowa komisja ds. służb specjalnych jest idealnym miejscem do wyjaśniania wątpliwości”.

„Historia wokół Pegasusa jest próbą stworzenia przez opozycję kryzysu, sprawienia wrażenia, że są wątpliwości wobec standardowych działań służb. W Polsce wszelka kontrola operacyjna, wszystkie działania operacyjne, są podejmowane zgodnie z prawem, pod nadzorem sądów, i nie ma co doszukiwać się jakichś sensacji” – dodał.

Pod koniec rozmowy poruszono temat sporu wokół Turowa. Radosław Fogiel potwierdził, że polski rząd nie zamierza płacić kar nałożonych przez UE.

„Uważamy, że decyzja o zamknięciu kopalni jest decyzją zbyt daleko idącą. Zamknięcie wiązałoby się bowiem z koniecznością zamknięcia elektrowni i pozbawienia milionów ludzi prądu i ciepła. Również zasady unijne jasno twierdzą, że żaden wyrok (nawet nie mamy w tym przypadku do czynienia z wyrokiem TSUE, bo to środek zabezpieczający) nie może naruszać podstawowych interesów i bezpieczeństwa kraju członkowskiego. Jesteśmy w trakcie rozmów ze stroną czeską, jestem w tej kwestii optymistą i myślę, że mimo wszystko znajdziemy porozumienie” – mówił Gość Poranka „Siódma 9”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe