„Polska zobowiązana jest…”. Niemiecka urzędniczka wybiera się na polsko-białoruską granicę

– Polska, zgodnie z prawem unijnym, zobowiązana jest do rozpatrzenia wniosków azylowych; nie robi tego. Po drugiej stronie znajduje się reżim białoruski, z którym nie możemy bilateralnie współpracować – przekazała „Der Spiegel” pełnomocniczka niemieckiego rządu ds. praw człowieka Luise Amstberg.
Luise Amtsberg „Polska zobowiązana jest…”. Niemiecka urzędniczka wybiera się na polsko-białoruską granicę
Luise Amtsberg / fot. YouTube / phoenix

 

Luise Amtsberg powiedziała w rozmowie z „Der Spiegel”, że Polska nie realizuje zapisów prawa europejskiego. Dlaczego? – Nie rozpatruje wniosków azylowych migrantów, którym udało się opuścić teren Białorusi – twierdzi pełnomocniczka niemieckiego rządu ds. praw człowieka.

Amtsberg z partii Zielonych przekazała również, że nadal będzie zabiegała o to, by „ludzie, którzy docierają do zewnętrznych granic UE, mogli złożyć wniosek o ochronę, który następnie będzie rozpatrzony „w sposób uczciwy i merytoryczny”.

Jak podkreśliła, po odrzuceniu wniosku o azyl możliwa jest deportacja. – Ale faktem jest, że najpierw trzeba sprawdzić całą historię ucieczki danego człowieka. A to prawo zostało na polsko-białoruskiej granicy uchylone – dodała.

Pełnomocniczka poinformowała, że jeśli będzie to możliwe, to pojedzie nad granicę z Białorusią.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe