Czterech nastolatków z Polski wygrało najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej

Licealiści z Krakowa wygrali konkurs CanSat, organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, pokonując prawie tysiąc innych drużyn.
OSATeam Czterech nastolatków z Polski wygrało najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej
OSATeam / materiały prasowe

Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński i Piotr Wyżliński z VIII Prywatnego, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie stworzyli zespół OSATeam.

Zadaniem nastolatków, które postawiła przed nimi ESA, było zbudowanie było zaprojektowanie i zbudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity.

Zespół musiał zająć się nie tylko stroną techniczną projekty. Chłopcy sam planowali konieczne działania: szukali sponsorów i wsparcia, nawiązali współpracę z ośrodkami naukowymi i publikowali swoje osiągnięcia.

Siedemnastolatkowie z Polski stworzyli technikę autonomicznego pobierania wielu próbek przez wiele małych sond wyposażonych w proste czujniki i pojemniki na próbki. Rozwiązanie to w znaczący sposób redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi.

- Ależ to jest wielkie! Ci do bólu skromni 17 latkowie z Krakowa wygrali właśnie najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat, pokonując prawie tysiąc zespołów ze wszystkich krajów Europy! Taką mamy właśnie w Polsce młodzież. Zdobyli pierwszą nagrodę! Zmagania trwały ponad rok! Celem konkursu było zaprojektowanie i wybudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity. Ci młodzi Polacy zrobili to najlepiej w Europie! Przepiękna historia o pasji, wiedzy i geniuszu napisana przez czwórkę wspaniałych młodych Polaków Aleksego Grymka, Stanisława Michalika, Miłosza Słowińskiego i Piotra Wyżlińskiego!

- komentuje Krzysztof Kawecki, prezes Instytutu Lema

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe