Jest wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy po spotkaniu z Joe Bidenem i innymi przywódcami [VIDEO]

Można śmiało mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego jeśli chodzi o najważniejszych partnerów - oświadczył prezydent Andrzej Duda po rozmowie z przywódcami USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, UE i NATO na temat sytuacji wokół Ukrainy i szerzej na wschodniej flance NATO.
Andrzej Duda Jest wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy po spotkaniu z Joe Bidenem i innymi przywódcami [VIDEO]
Andrzej Duda / (jm) PAP/Radek Pietruszka

Prezydent wyraził zadowolenie z poniedziałkowych konsultacji. Miały one formę wideokonferencji prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Dudy i przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO.

Prezydent zwrócił uwagę, że trzy dni temu miał okazję rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a poniedziałkowe spotkanie "było kolejnym etapem dyskusji o tym jak wygląda w tej chwili sytuacja bezpieczeństwa w regionie".

Zastrzegł, że poniedziałkowej spotkanie miało charakter niejawny, w związku z tym nie może ujawnić szczegółów jego przebiegu. "Mogę powiedzieć ogólnie, że oczywiście dyskutowaliśmy sytuację istniejącą wokół Ukrainy, ale nie tylko, bo rozmawialiśmy o sytuacji generalnie na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, związaną z rosyjskimi działaniami, tym wszystkim, co podejmują władze rosyjskie, ruchami rosyjskich wojsk, które są obserwowane" - relacjonował prezydent.

Przede wszystkim - jak podkreślił - "można śmiało mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeżeli chodzi o najważniejszych partnerów". Zwrócił uwagę, że w spotkaniu wzięło udział w sumie dziewięciu partnerów, łącznie z Polską. "Był to oczywiście prezydent Stanów Zjednoczonych, jako organizator spotkania, ale byli także przedstawiciele instytucji europejskich, tzn. przewodnicząca Komisji Europejskiej, był obecny przewodniczący Rady Europejskiej, był oczywiście sekretarz generalny NATO, ale byli także: prezydent Francji, premier Włoch, premier Wielkiej Brytanii, kanclerz Niemiec" - zaznaczył Duda.

Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła różnych możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji na Wschodzie oraz możliwych działaniach UE i NATO, gdyby doszło do jakiegokolwiek aktu agresji - wobec Ukrainy lub w innym miejscu. (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Krzysztof Kowalczyk

mkr/ krz/ mok/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe