[video] Uroczystości obchodów 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Główne uroczystości 77. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau rozpoczęły się w czwartek po południu. Z uwagi na pandemię w ceremonii bierze udział ograniczona grupa, głównie ocalonych. Wydarzenie można śledzić w internecie.
 [video] Uroczystości obchodów 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
/ pixabay.com

 

 

Podczas uroczystości zamiast przemówień polityków zapadnie - jak informowało Muzeum Auschwitz - „wymowna minuta ciszy i refleksji".

Internauci usłyszą przemówienia pięciogra ocalonych: Haliny Birenbaum i Bogdana Bartnikowskiego, urodzonych w Warszawie; oraz Elisabeth Silberstein Bence, Judith Spielberg Mittelman i Edith Friedman Grosman, które - w odtworzonym nagraniu - będą wspominały pierwszy transport Żydów do Auschwitz. Deportowanych w nim zostało 999 Żydówek ze Słowacji. Dotarły do Auschwitz 26 marca 1942 r. Transport 999 Żydówek z Popradu na Słowacji był pierwszym zarejestrowanym, który został skierowany przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy do Auschwitz w ramach "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".

To właśnie początek zagłady w Auschwitz wiosną 1942 r. ma być głównym motywem tegorocznych obchodów. Wówczas to Niemcy rozpoczęli masowe deportacje Żydów do Auschwitz, a władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau, obok nich najpierw kopano masowe groby, a następnie ciała ofiar zaczęto spalać na wolnym powietrzu.

Czwartkowe uroczystości zwieńczy wspólna modlitwa w intencji zgładzonych, ocalonych i o pokój na świecie.

Transmisja obchodów jest m.in. na stronie internetowej www.auschwitz.org.

Wydarzeniu patronuje prezydent RP Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe