Aż 24 posłów PiS nie poparło nowej ustawy covidowej. Sejm odrzucił projekt o testowaniu pracowników

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie Sejmu, parlament odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2. Aż 24 posłów PiS wyłamało się z dyscypliny partyjnej i zagłosowało za odrzuceniem projektu.
 Aż 24 posłów PiS nie poparło nowej ustawy covidowej. Sejm odrzucił projekt o testowaniu pracowników
/ PAP/Paweł Supernak

Sejm odrzucił we wtorek projekt ustawy zakładający m.in. testowanie pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, jak również wprowadzający poradę telefoniczną udzielaną przez lekarza POZ tylko na wyraźne żądanie pacjenta oraz zaostrzający grzywny za złamanie przepisów dotyczące epidemii.

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 wniosła w czwartek, 27 stycznia, grupa posłów PiS, a do reprezentowania wnioskodawców upoważniono posła Pawła Rychlika (PiS). We wtorek wieczorem sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła wniosek o odrzuceniu projektu ustawy o testowaniu pracowników w pierwszym czytaniu.

Czytaj więcej: Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła projekt ustawy ws. COVID-19

Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu głosowało w Sejmie 253 posłów, przeciw było 152, wstrzymało się 37. Aż 24 posłów PiS zagłosowało za odrzuceniem projektu. 

Co zakładał projekt?

Projekt przewidywał, że pracodawcy mogliby żądać od pracowników oraz osób wykonujących na ich rzecz pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, bez względu na to, czy przeszli oni chorobę i są zaszczepieni, podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego.

Projekt zakładał, że pracownicy, którzy wykonali test, a zachorowali na COVID-19 i byłoby uzasadnione podejrzenie, że mogło do tego dojść w miejscu pracy, mogliby domagać się odszkodowania od pracownika, który nie poddał się diagnozowaniu.

Wysokość takiego świadczenia miała wynosić równowartość pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku większej liczby pracowników nieprzetestowanych mieli oni partycypować w zapłacie tego odszkodowania w równych częściach. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe