Polska przekaże Ukrainie najnowsze zestawy przeciwlotnicze „Piorun” wraz z amunicją

„Dobra wiadomość. Rada Ministrów przyjęła na mój wniosek uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Przekażemy najnowocześniejszy polski sprzęt – przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe «Piorun» oraz amunicję” – poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
PPZR
PPZR "Piorun" / Wikipedia CC BY 3,0 pl MON

Zestawy przeciwlotnicze „Piorun” to najnowsza technologia zwalczania samolotów, statków powietrznych czy dronów, będąca rozwinięciem ich poprzedniej wersji pod nazwą „Grom”.

W ramach przeprowadzonej modernizacji „Piorun” posiada w stosunku do „Gromu” znacznie poprawione zdolności naprowadzania, zwiększony zasięg i pułap oraz możliwość prowadzenia ognia w warunkach nocnych.

Zestaw ma się znaleźć na wyposażeniu zarówno wojsk zawodowych, jak i jednostek obrony terytorialnej, a także zastąpić „Grom” w zestawach przeciwlotniczych „Poprad”.

 

PPZR „Grom”

Zestawy przeciwlotnicze „Grom” zakupiła Gruzja. Podczas wojny z Rosją miała przy ich pomocy zestrzelić dziewięć samolotów i śmigłowców. Niestety wyrzutnie trafiły również w ręce Rosjan.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe