Gen. Skrzypczak: Do tej pory Zachód ustępował. Teraz Putin będzie szukał kompromisu

– Deklaracje wysłania dodatkowych żołnierzy na wschodnią flankę NATO pokazują determinację Zachodu wobec sytuacji przy granicy z Ukrainą; prezydent Rosji Władimir Putin będzie szukał kompromisu – ocenił były dowódca Wojsk Lądowych gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak.
gen. Waldemar Skrzypczak Gen. Skrzypczak: Do tej pory Zachód ustępował. Teraz Putin będzie szukał kompromisu
gen. Waldemar Skrzypczak / Screen YouTube Defence24

Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział w środę wysłanie do Europy kolejnych 3 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii dla wsparcia sojuszników wobec koncentracji rosyjskich wojsk przy granicach Ukrainy. Kirby zaznaczył, że możliwe jest rozmieszczanie kolejnych sił.

"Decyzje o charakterze polityczno-wojskowym mają być odpowiedzią na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Sytuacja tam pogarsza się z dnia na dzień; coraz więcej rosyjskiego wojska jest na terenie Białorusi przy granicy z Ukrainą" – powiedział Skrzypczak PAP. Dodał, że "widać wyraźnie, że NATO i Waszyngton, prezydent Joe Biden, są zaniepokojeni tym, co robi Władimir Putin, którego działania eskalują zagrożenie wojną".

Według generała, decyzja o wysłaniu dodatkowych żołnierzy na wschodnią flankę NATO świadczy, że NATO i Stany Zjednoczone są zdeterminowane nie ustępować Putinowi.

"Do tej pory politycy Zachodu zawsze mu ustępowali, robili krok do tyłu, Putin dostawał, co chciał. Teraz po raz pierwszy odbija się od muru. Ma poważny problem. Zachód jest odpowiedzialny, wysyła wojska" – powiedział Skrzypczak. Podkreślił, że nie tylko USA zapowiedziały zwiększenie swoich sił, wysłanie żołnierzy do Rumunii deklarowała także Francja.

Zdaniem Skrzypczaka "świadczy to tym, że strategia Putina się załamała, jego próby przestraszenia Zachodu wojną spełzły na niczym".

"Musi się cofnąć. Będzie szukał kompromisu, sytuacji, która pozwoli mu wyjść z tego impasu z twarzą" - stwierdził. "Putin będzie szukał rozwiązania o charakterze politycznym. Zapewne czeka na gest ze strony Europy i Stanów Zjednoczonych, by usiąść z nimi do stołu i negocjować warunki kompromisu. Jeżeli nie wyjdzie z tego impasu, naród rosyjski go przegoni" – powiedział Skrzypczak.(PAP)

brw/ mok/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe