Prezes NBP: fundamenty gospodarki są tak silne, że mimo groźby agresji Rosji na Ukrainę wzrost gospodarczy Polski będzie szybki

Rynki finansowe są pod silnym wpływem groźby agresji Rosji na Ukrainę, ale fundamenty polskiej gospodarki są tak silne, że i w takiej hipotetycznej sytuacji nasz wzrost gospodarczy będzie szybki – wynika ze środowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego dla PAP.
fabryka Prezes NBP: fundamenty gospodarki są tak silne, że mimo groźby agresji Rosji na Ukrainę wzrost gospodarczy Polski będzie szybki
fabryka / Pixabay.com

"NBP podejmuje zdecydowane kroki, aby obniżyć inflację i dlatego podnosimy systematycznie stopy procentowe. Jeśli chodzi o kształtowanie się kursu walutowego, to jest to ważny kanał oddziaływania na gospodarkę, choć trzeba pamiętać, że krótkookresowo na poziom kursu wpływa wiele czynników zewnętrznych, jak choćby wahania nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych. Te zaś są obecnie pod silnym wpływem groźby agresji Rosji na Ukrainę. Nie wszyscy z dystansu zdają sobie sprawę, że fundamenty polskiej gospodarki są tak silne, że i w takiej hipotetycznej sytuacji nasz wzrost gospodarczy byłby szybki, a gospodarka zrównoważona" – powiedział w środę PAP prezes NBP Adam Glapiński.

Podkreślił także, że wzrost kursu złotego byłby spójny z zacieśnieniem polityki pieniężnej.

"Najważniejszym priorytetowym celem NBP jest obecnie jak najszybsze znaczące obniżenie inflacji. Dlatego też w obecnej sytuacji gospodarczej umocnienie złotego byłoby spójne z zacieśnieniem polityki pieniężnej, którego dokonujemy i wspierałoby obniżenie inflacji" – powiedział prezes Adam Glapiński. (PAP)

autor: Marek Siudaj, Michał Boroń

ms/ mick/ skr/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe