Elitarna jednostka amerykańskich spadochroniarzy wyruszyła do Polski. „Filar sił szybkiego reagowania armii USA”

W ciągu zaledwie 72 godzin są gotowi do działania w każdych warunkach i w każdym miejscu na świecie – pisze o amerykańskich żołnierzach, którzy w ciągu kilku następnych dni trafią do Polski serwis Onet.
 Elitarna jednostka amerykańskich spadochroniarzy wyruszyła do Polski. „Filar sił szybkiego reagowania armii USA”
/ fot. Flickr/U.S. Indo-Pacific Command

W związku z sytuacją wokół Ukrainy liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce ma wzrosnąć – zapowiedział Pentagon. Obecnie jest ich ok. 4,5 tys., wchodzą w skład brygadowej grupy bojowej USA, współtworzą wielonarodowy batalion NATO. W Polsce działa też wysunięte dowództwo, któremu podlegają siły lądowe USA w Europie.

Jak przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby, liczba amerykańskich żołnierzy ma zostać czasowo zwiększona o ok. 2 tys. w Polsce i Niemczech, a w Rumunii o tysiąc. Szef MON Mariusz Błaszak poinformował, że 1700 żołnierzy ma trafić do Polski.

Kim są amerykańscy żołnierze, którzy trafią do Polski?

Jak informuje serwis Onet, do Polski przyleci jedna z najsłynniejszych amerykańskich jednostek wojskowych - spadochroniarze 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

Korzenie tej formacji sięgają I wojny światowej, ale to właśnie po "Market Garden" 82. dywizja stała się elitą armii Stanów Zjednoczonych. Właściwie od tamtego czasu nie było amerykańskiej operacji, w której żołnierze tej jednostki nie braliby udziału – powiedział portalowi gen. Waldemar Skrzypczak, który współpracował z dowództwem tej formacji w Iraku.

82. dywizja znajduje się w ciągłej gotowości bojowej i może zostać zrzucona przy wykorzystaniu spadochronów w dowolne miejsce na świecie wraz z całym wyposażeniem. Stanowi ona filar sił szybkiego reagowania armii USA – dodał generał.

Wojska USA w Polsce

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4,5 tys. żołnierzy USA. Dwustronne porozumienie o współpracy wojskowej przewiduje zwiększenie tej liczby o co najmniej tysiąc i przygotowanie przez Polskę infrastruktury, pozwalającej przyjąć łącznie 20 tys. amerykańskich wojsk.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe