Stracona szansa olimpijska. Polska faworytka do medalu nie wystąpi w Pekinie

Natalia Maliszewska po kolejnym pozytywnym wyniku testu na koronawirusa nie wystartuje w wyścigu na 500 m w igrzyskach olimpijskich w Pekinie - poinformował PKOl.
Natalia Maliszewska Stracona szansa olimpijska. Polska faworytka do medalu nie wystąpi w Pekinie
Natalia Maliszewska / Twitter

26-letni zawodniczka Juvenii Białystok, najbardziej utytułowana reprezentantka Polski w short tracku, która do stolicy Chin przyleciała 27 stycznia razem z główną częścią biało-czerwonej ekipy, trzy dni później uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa i jej występ w zaczynających się już w sobotę 5 lutego zmaganiach na 500 m stanął pod znakiem zapytania. Wcześniej zakażenia potwierdzono m.in. u części kadry łyżwiarskiej rywalizującej na długim torze oraz szefa misji medycznej Huberta Krysztofiaka.

W środę kolejny test Maliszewskiej dał wynik negatywny, co oznaczało, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - jeszcze jeden taki rezultat pozwoliłby jej wrócić do wioski olimpijskiej i przystąpić do rywalizacji sportowej w koronnej konkurencji. W czwartek kolejne badanie dało wynik pozytywny, ale ponieważ stężenie wirusa było niewielkie, polska ekipa liczyła, że przy kolejnym negatywnym panel ekspertów medycznych uwzględni wniosek o dopuszczenie Polki do startu. W piątek te nadzieje zostały jednak rozwiane.

"Niestety, przegrywamy tę walkę... Natalia Maliszewska pozytywna - bez możliwości startu na 500 m" - przekazał szef polskiej misji olimpijskiej Konrad Niedźwiedzki.

Maliszewska była jedną z największych nadziei reprezentacji Polski na medal tegorocznych igrzysk. Na dystansie 500 m jest m.in. zdobywczynią Pucharu Świata (2018/19), srebrną medalistką MŚ (2018) i mistrzynią Europy (2019). W trwającym sezonie zwyciężyła w zawodach PŚ na olimpijskim torze w Pekinie, była druga w Nagoi, a łącznie uplasowała się na trzeciej pozycji. W igrzyskach byłaby w wąskim gronie kandydatek do medalu.

W piątek 11 lutego rozpoczną się zmagania w short tracku na dystansie 1000 m, na którym Maliszewska też dwukrotnie stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, była szósta w mistrzostwach Europy w 2020 roku oraz siódma w klasyfikacji PŚ obecnego sezonu, m.in. po trzecim miejscu w Debreczynie.

Niedźwiedzki w piątek przekazał także, że panczenistka Magdalena Czyszczoń miała już drugi negatywny wynik testu na koronawirusa i niedługo powinna opuścić izolację.

O godz. 13 czasu polskiego na stadionie "Ptasie Gniazdo" rozpocznie się ceremonia otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, choć w niektórych dyscyplinach rywalizacja już się rozpoczęła. Pierwsze starty Polaków - w sobotę.(PAP)

pp/ cegl/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe