REKLAMA

Moja emerytura - mój wybór w Lublinie

Wczoraj w Regionie Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie w ramach kampanii „Godny wybór - przywrócenie wieku emerytalnego”. Na konferencji głos zabrali m.in.: wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki, Z-ca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie Piotr Waszak i doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska. Na kampanię informacyjną licznie przybyli członkowie lubelskiej „Solidarności” oraz delegacje Urzędów Pracy z Lubelszczyzny.
 Moja emerytura - mój wybór w Lublinie
/ fot.T.Kupczyk

Wojewoda lubelski zwrócił uwagę na fakt, że obniżenie wieku emerytalnego było obietnicą wyborczą PiS. Godny wybór polega na tym, że człowiek sam może decydować jak długo będzie pracował.- Jestem ogromnie wdzięczny jako Polak, jako mieszkaniec województwa lubelskiego za tę ustawę która została uchwalona przez PiS i za możliwość dokonywania rzeczywiście godnego wyboru przez Polaków-powiedział Przemysław Czarnek.
 

Z-ca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz przypomniał historię przeforsowania ustawy podwyższającej wiek emerytalny przez poprzednią koalicję rządzącą PO-PSL. „Solidarność” wówczas zebrała blisko 2,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum, który został jednak odrzucony. W maju 2012 roku symbolicznie otoczono Sejm łańcuchami, aby utrudnić posłom wyjście i tym samym manifestowano niezadowolenie. Prowadzono też liczne kampanie w obronie godnej płacy i  godnej emerytury. Zgłaszano problem do Międzynarodowej Organizacji Pracy, Komisji Europejskiej i Trybunału Konstytucyjnego. Dopiero po wygranych wyborach przez PiS i złożenie inicjatywy ustawodawczej przez Prezydenta RP udało się przyjąć ustawę obniżającą wiek emerytalny. – Kłamstwem jest mówienie, że obniżenie wieku emerytalnego spowoduje, że ludzie będą mieli rażąco niskie emerytury. Na wysokość emerytury wpływa m.in. wysokość naszych składek, dlatego zabiegamy o to aby płaca minimalna była co roku wyższa- zaznaczył Majchrowicz.
 

Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki zaznaczył, że najważniejszą cechą ustawy, która wejdzie w życie 1 października br., jest godny wybór. – Można powiedzieć, że system emerytalny ma to do siebie, że pewne skutki demograficzne możemy z dużym wyprzedzeniem określić, dlatego, że wiemy w danym momencie jak wyglądają wskaźniki dzietności i statystyczna długość życia - powiedział Zieleniecki. Minister podkreślił, że bezpieczeństwo finansowania emerytur zależy m.in. od dochodów, a obecna sytuacja na rynku pracy jest optymistyczna, czego przejawem są niskie bezrobocie i wyższe wynagrodzenia.
 

Doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska zwróciła uwagę na fakt, że ustawodawca przyjął projekt  ustawy obniżającej wiek emerytalny z dużą akceptacją społeczną. To skutek funkcjonowania demokratycznych procedur i szerokich konsultacji społecznych, woli obywateli i poparcia związków zawodowych. – Ostatecznym arbitrem w tej sprawie byli Ci których w wynikach sondaży najpierw zlekceważono. Ostatecznie o tym, że ta ustawa mogła wejść w życie zadecydowali wyborcy. To była lekcja demokracji - dodała Fedyszak-Radziejowska.
 

„Godny wybór-przywrócenie wieku emerytalnego” to społeczno-informacyjna kampania obejmująca cały kraj. Jej celem jest przekazanie wiedzy dotyczącej reformy ustawy obniżającej wiek emerytalny, która zacznie obowiązywać od 1 października br.    
              

Tutaj więcej informacji o konferencji

                                     

Region Środkowo-Wschodni


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura