Rekordowe spadki poparcia niemieckiego rządu. CDU wyprzedza SPD w sondażach

Według sondażu Deutschlandtrend, dwa miesiące po objęciu urzędu kanclerza przez Olafa Scholza dramatycznie spadło poparcie dla niego wśród wyborców. Dziennik "Welt" pisze nawet o "bezprecedensowym spadku". Chadecka Unia CDU/CSU po raz pierwszy od kilku miesięcy wyprzedza SPD.
Olaf Scholz Rekordowe spadki poparcia niemieckiego rządu. CDU wyprzedza SPD w sondażach
Olaf Scholz / PAP/EPA/Andreas Gora / POOL

Rząd SPD, Zielonych i FDP działa dopiero od niespełna 100 dni, a już traci poparcie wśród wyborców. Badanie Deutschlandtrend instytutu badania opinii publicznej Infratest Dimap, przeprowadzone na zlecenie dziennika 'Welt" i telewizji ARD, pokazuje, że SPD ponosi znaczne straty.

Podczas gdy w styczniu socjaldemokraci mieli jeszcze 26 procent poparcia, to teraz ich wynik wynosi już tylko 22 procent. Z kolei CDU i CSU mają 27 procent (miesiąc temu 23).

Zieloni utrzymują się na stałym poziomie 16 procent, a FDP osiąga 10 procent. AfD może liczyć na poparcie rzędu 12 procent.

Przyczyną strat socjaldemokratów jest wyraźny wzrost niezadowolenia z pracy koalicji. Wyraźnie ucierpiała zwłaszcza popularność kanclerza Olafa Scholza (SPD). Tylko 43 procent Niemców jest "zadowolonych" lub "bardzo zadowolonych" z jego pracy politycznej, a 51 procent jest "mniej zadowolonych" lub "w ogóle nie jest zadowolonych" z szefa rządu. W ten sposób popularność Scholza spadła w ciągu czterech tygodni o 17 punktów - to negatywny rekord dla Republiki Federalnej Niemiec - zauważa dziennik "Welt".

Jak podaje Infratest Dimap, największy spadek kanclerz Angeli Merkel wyniósł dwanaście punktów w szczycie kryzysu uchodźczego, między styczniem a lutym 2016 roku oraz między lipcem a sierpniem 2016 roku. Duże spadki zaliczał także kanclerz Gerhard Schroeder. "Jednak takiego spadku popularności o 17 punktów w ciągu czterech tygodni, jak u Scholza, jeszcze nigdy w historii kanclerza nie odnotowano" - zauważa "Welt".

Nie tylko Scholz traci sympatię, cała rządząca koalicja traci swoją charyzmę. Tylko dwa procent respondentów jest "bardzo zadowolonych" z pracy rządu, 36 procent twierdzi, że jest "zadowolonych". Pod względem aprobaty dla swojej pracy koalicja SPD/Zieloni/FDP straciła w sumie osiem punktów. Trzydzieści pięć procent stwierdziło, że jest "niezbyt zadowolonych", a 22 procent "w ogóle nie jest zadowolonych". Krytyka działań koalicji wzrosła więc w porównaniu ze styczniem o 20 punktów procentowych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ kgod/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe