Jak założyć aplikację mObywatel? Najważniejsze funkcje

Aplikacja mObywatel została stworzona po to, aby ułatwić społeczeństwu życie. Tak można by było opisać aplikację w dużym uproszczeniu. Każdy wie, że w wielu miejscach musi posiadać dokumenty, jak np. dowód osobisty, prawo jazdy - jeśli w naszym smartfonie, który zazwyczaj jest z nami zawsze zainstalujemy aplikację i dołączymy do niej dokumenty, wówczas w większości przypadków można zapomnieć o noszeniu ze sobą oryginałów. Jak zainstalować i zacząć korzystać z aplikacji mObywatel?
 Jak założyć aplikację mObywatel? Najważniejsze funkcje

Aplikacja mObywatel jak zacząć korzystać?

Aplikacja mObywatel to kontynuacja wcześniejszej wersji mTożsamość, zatem jest ona znana wielu osobom, ale w nieco innym kształcie. Zmiany, jakich dokonano to jednak nie tylko zmiana nazwy, bo dużo ważniejsze są kwestie funkcjonalne. W nowej wersji aplikacji uaktualniono wzór dokumentu tożsamości, a także wprowadzono zmiany, których celem jest poprawa bezpieczeństwa przechowywanych w aplikacji danych. O tym, jak działa aplikacja mObywatel przeczytać można tutaj.

W sposób szczegółowy postępowanie związane z instalacją aplikacji mObywatel opisane zostało na stronie rządowej. Trzeba wiedzieć, że aby zacząć niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Dla osób posiadających konto w banku najczęściej nie jest on problemem, gdyż właśnie bank pozwala szybko i sprawnie profil utworzyć. Oczywiście bankowość internetowa to nie jedyna możliwość jego założenia, zatem każdy kto chciałby dowiedzieć się więcej powinien sprawdzić dostępne możliwości.

Gdy posiadasz już profil zaufany można przejść dalej. Zasada postępowanie jest tu analogiczna jak w przypadku wielu innych aplikacji - w pierwszej kolejności należy ją pobrać z odpowiedniej dla swojego smartfona sklepu, a następnie zainstalować i - postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Gdy mObywatel zostanie zainstalowany trzeba jeszcze potwierdzić, że zapoznano się z regulaminem, zaakceptować go, a następnie ustanowić hasło. Warto zwrócić uwagę, że hasło powinno być odpowiednio bezpieczne, w końcu chroni dostępu do naszych danych wrażliwych. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat ustalania haseł przeczytaj ten poradnik, o tym jak założyć hasło na komputer. Następnie trzeba wybrać funkcję mTożsamość oraz zalogować do swojego profilu zaufanego, aby aplikacja mogła pobrać, a następnie zapisać niezbędne dla prawidłowego działania dane. Należy pamiętać, że funkcja ta jest dostępna tylko wtedy, gdy dowód osobisty jest ważny.

Co zyskuję dzięki aplikacji mObywatel?

Podstawową funkcją jest możliwość pokazania danych podczas kontroli. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba dokumentów posiadać w sposób fizyczny, a pewnie wiele osób wie, że łatwo jest o nich zapomnieć. Jeśli będą one dołączone do aplikacji, wówczas można szybko zalogować się do niej używając hasła ustalonego podczas instalacji. Kolejnym krokiem jest wybór funkcji mTożsamość, a na ekranie wyświetlone zostaną wszystkie interesujące informacje. To świetny sposób na to, aby szybko i sprawnie potwierdzić tożsamość, jednak należy pamiętać, że od tej zasady są wyjątki. Pamiętaj, że w banku lub na lotnisku nadal możemy zostać poproszeni o okazanie oryginału dokumentu.

Aplikacja stwarza też inne możliwości, bo w określonych sytuacjach można pobrać również dane innej osoby. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy smartfon Twój i osoby, której dane chcesz pobrać działają w oparciu o ten sam system operacyjny. W celu wymiany należy uruchomić aplikację, wpisać hasło i skorzystać z usługi mTożsamość. Po wybraniu opcji sprawdź uruchomiony zostanie skaner QR kodu, należy z niego skorzystać oraz wskazać cel pobrania danych, a aplikacja automatycznie pobierze informacje drugiej osoby na Twój telefon. Analogicznie można udostępnić drugiej osobie informacje o sobie, jednak zamiast opcji “sprawdź” wystarczy wybrać “przekaż”.

Aplikacja mObywatel pozwala również modyfikować dane na każdym etapie. Udostępnione zostały funkcje aktualizacji, co jest szczególnie przydatne, gdy np. zmienisz nazwisko. Można też przeglądać historię pobierania, jak też przeglądać oraz dokonać zastrzeżenia posiadanych certyfikatów. Aplikację można też w dowolnej chwili usunąć.

materiały Partnera


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe