[SONDAŻ] Czy Węgrzy uważają Viktora Orbána za dobrego przywódcę? To badanie nie spodoba się liberałom

Opublikowany w poniedziałek sondaż instytutu badawczego Nezoepont mówi jasno: większość Węgrów uważa premiera Viktora Orbána za dobrego przywódcę. Ponadto przeważająca część ankietowanych powiedziała, że Orbán dotrzymuje obietnic wyborczych.
Premier Węgier Viktor Orban [SONDAŻ] Czy Węgrzy uważają Viktora Orbána za dobrego przywódcę? To badanie nie spodoba się liberałom
Premier Węgier Viktor Orban / Flickr/ European People's Party/ CC BY 2.0

Węgrów zapytano m.in. o to, czy ich obecny premier i szef partii Fidesz Viktor Orbán jest dobrym przywódcą państwa. Aż 67 proc. ankietowanych opowiedziało się za Orbánem, a tylko 25 proc. było przeciwnych uznaniu go za dobrego przywódcę Węgier.

Naprzeciw Orbána stanął kandydat opozycji Peter Marki-Zaya. Wśród 23 proc. respondentów cieszył się on opinią dobrego przywódcy, ale aż 44 proc. zapytanych Węgrów opowiedziało się przeciw temu poglądowi.

58 proc. badanych uważa, że obecny premier dotrzymuje obietnic, a przeciwnego zdania jest 31 proc. Przekonanie, że Marki-Zay dotrzymuje obietnic, ma 19 proc. ankietowanych, a że nie dotrzymuje – 35 proc. Liczba osób nieposiadających w tej sprawie zdania również jest znacząca – to aż 46 proc. ankietowanych Węgrów.

Sondaż zawierał także pytanie o uczciwość obu polityków. 48 proc. uważa Orbána za polityka uczciwego, przeciwnie myśli 37 proc. pytanych obywateli. W przypadku Marki-Zay to kolejno 34 proc. wobec 35 proc.

Niewiele wiadomo na temat kontrkandydata

Nezoepont podsumował, że pod względem trzech badanych właściwości Orbán został oceniony pozytywniej niż Marki-Zay, w przypadku tego drugiego natomiast wysoki odsetek osób, które nie potrafią ustosunkować się do pytania, wskazuje na wciąż niewielki poziom wiedzy na temat rywala obecnego premiera.

Marki-Zay jest konserwatywnym burmistrzem miasta Hódmezővásárhely przy granicy z Rumunią. Jako kandydat na premiera został wyłoniony w ubiegłorocznych prawyborach węgierskiej opozycji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe