„Nie ma jednego standardu unijnego”. Wójcik krytycznie o polityce Unii i projekcie prezydenta

W czwartek prezydent Duda obiecał, że złoży projekt zmian dot. Sądu Najwyższego. Proponuje likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Ocena projektu przedstawiona przez Komisję Europejską diametralnie różni się od tej głoszonej przez rządowego koalicjanta PiS-u.
minister Michał Wójcik „Nie ma jednego standardu unijnego”. Wójcik krytycznie o polityce Unii i projekcie prezydenta
minister Michał Wójcik / PAP/Zbigniew Meissner

Do prezydenckiego projektu odniósł się minister Michał Wójcik. Jego zdaniem projekt w tym kształcie jest dla Solidarnej Polski, czyli koalicjanta PiS, nieakceptowalny. 

Nie trzeba było długo czekać na ciepłe przyjęcie projektu przez unijnych urzędników, z którymi w poniedziałek miał okazję porozmawiać Prezydent RP. Tymczasem sprzeciw wobec projektu podnoszą kolejni działacze Solidarnej Polski, m.in. wiceministrowie sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz Michał Woś. Grono krytyków projektu poszerzyło się dzisiaj o postać ministra Michała Wójcika. 

Wójcik: nie poprzemy projektu

O opinię na temat projektu polityk został zapytany w Polskim Radiu 24. Przedstawił tam też stanowisko Solidarnej Polski.

– Sądownictwo to jeden z filarów państwa. Jeśli sądownictwo choruje, to jest problem dotyczący funkcjonowania całego państwa. Faktem jest, że toczy się ożywiona dyskusja dotycząca reformy Sądu Najwyższego, zwłaszcza chodzi o Izbę Dyscyplinarną. Pan prezydent przedstawił swój projekt, wiem, że rozmawiał na ten temat z panią Ursulą von der Leyen. My, jako Solidarna Polska, w takiej wersji tego projektu nie poprzemy, bo to by oznaczało chaos i anarchię w sądownictwie polskim, na to nie możemy się zgodzić – powiedział polityk partii Zbigniewa Ziobro.

Deklarował przy tym, że pomimo „nieakceptowalności projektu w jego obecnym kształcie partia Ziobry jest wciąż otwarta na dyskusje ze swoim większym koalicjantem i wypracowanie takiego projektu, który zadowoli obie strony. 

Wójcik: Polska to nie Niemcy

Przedmiotem wywiadu posła była także kwestia polsko-unijnego sporu o kształt reformy sądownictwa. Wroga obecnym zmianom Komisja Europejska zablokowała nawet należne Polsce środki na odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa COVID-19.

Środki są ważne, ale ważniejsze jest to, by nie utracić ani o milimetr swojej suwerenności w dyskusji z instytucjami europejskimi – zaznaczył minister.

Nie ma jednego standardu unijnego, właśnie dlatego, że zawsze szanowano, że wymiar sprawiedliwości i sądownictwo to domena poszczególnych krajów UE, a nie, że ktoś z Brukseli będzie nam narzucał, jako Polakom, co mamy mówić, co mamy myśleć – odniósł się do polityki KE.

Widzę, że jest próba narzucenia Polsce – jak to powiedziała Ursula von der Leyen – „pewnego standardu unijnego. Nie ma żadnego standardu unijnego. Ona jest Niemką i powinna wiedzieć, że – przykładowo – w Niemczech to politycy decydują, kto jest sędzią w Sądzie Najwyższym, a w Polsce tak nie jest – mówił dalej Wójcik.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe