Zmiany w edukacji. Kiedy koniec nauki zdalnej?

Od 27 stycznia uczniowie klas V-VIII uczą się zdalnie. Ministerstwo edukacji zapowiada jednak, że ten częściowy lockdown skończy się, kiedy tylko nadejdzie marzec. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informuje jednak, że w części województw możliwy będzie wcześniejszy powrót dzieci do szkół.
Nauka zdalna Zmiany w edukacji. Kiedy koniec nauki zdalnej?
Nauka zdalna / Flickr/ Ivan Radic/ CC BY 2.0

Rozporządzenie ministra edukacji od 27 stycznia zawiesiło stacjonarne nauczanie uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Nauczanie w formie zdalnej ma potrwać do 27 lutego.

Pod koniec przyszłego tygodnia usłyszymy decyzję dot. wcześniejszego powrotu do szkół uczniów z tych pięciu województw, które ferie zimowe odbywały w styczniu. Dotyczy to województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Do 6 lutego ferie trwały w szkołach z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego; dla nich ferie zaczęły się 22 stycznia. Z kolei od 29 stycznia do 13 lutego odpocząć od nauki będą mogli uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Jako ostatni w tym roku – od 12 do 27 lutego – ferie będą mieć uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Uczniowie najmłodszych roczników wciąż uczą się stacjonarnie. Tak samo funkcjonują przedszkola.

Rzecznik MZ: „Schodzimy z piątej fali

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz na antenie Radia Plus został zapytany o możliwość szybszego powrotu części dzieci do szkół.

– Nie mówię tu o hybrydowym nauczaniu w każdej szkole, ale o hybrydzie ogólnopolskiej. Niewykluczone, że w części województw ten powrót będzie możliwy, a w części – nie. Pod uwagę będziemy brali wszystko – przekazał rzecznik.

– To, jak wygląda skala zakażeń w danym województwie, ile mamy jeszcze ognisk w szkołach, jaką mamy sytuację pod kątem zleceń z POZ i hospitalizacje. Nie jest wykluczone, że w ograniczonym zakresie ten powrót się odbędzie. Decyzję podejmą wspólnie ministrowie Niedzielski i Czarnek – mówił Andrusiewicz.

Zdaniem rzecznika Polska w tej chwili znajduje się już za szczytowym momentem piątej fali.

Zdecydowanie utrzymuje się tendencja spadkowa (liczby zakażeń). Mamy spadki i tydzień do tygodnia, i dzień do dnia. Spada też liczba zleceń na testy z POZ-ów i spadek samej liczby wykonanych testów. To jest świadectwo tego, że raczej z tej piątej fali schodzimy – ocenił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe