Wiemy, na jakich warunkach Polska przekaże broń Ukrainie. Jest uchwała rządu

Rząd przyjął uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy mienia wojskowego pochodzącego z zasobów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wsparcie będzie nieodpłatne – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Mateusz Morawiecki Wiemy, na jakich warunkach Polska przekaże broń Ukrainie. Jest uchwała rządu
Mateusz Morawiecki / Flickr/ Kancelaria Premiera/ domena publiczna

– Widzimy narastającą presję ze strony Rosji. Na Ukrainie jest determinacja do obrony, ale często brakuje tam sprzętu. Kto chce być broniony, musi mieć czym się bronić. Dlatego po naszej stronie musi być szybkość działania i sprawczość – powiedział Morawiecki podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych "Tarnów"

Treść komunikatu podkreśla, że Polska pozostaje solidarna z Ukrainą w obliczu zagrożenia rosyjskiego. „Rząd chce wesprzeć wschodniego sąsiada, dostarczając nieodpłatnie sprzęt wojskowy. To już kolejna decyzja Rady Ministrów o przekazaniu sprzętu na Ukrainę” – czytamy w komunikacie.

Dostawy dla Ukrainy a zapasy polskiego wojska

Komunikat zaznacza, że „decyzja o przekazaniu mienia wojskowego została podjęta w wyniku przeprowadzonej analizy, mając na uwadze konieczność zabezpieczenia bieżącej działalności polskich sił zbrojnych oraz utrzymania wymaganego poziomu zapasów naszego wojska”.

„Oznacza to, że przekazanie sprzętu wschodniemu sąsiadowi nie spowoduje obniżenia gotowości bojowej polskich jednostek wojskowych” – głosi komunikat CIR

Przygotowanie transportu broni na Ukrainę ma ciążyć na barkach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Uchwała rządu wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe