[wideo] „PiS doprowadzi do tego, że będziemy płacić za te yyy… kurde zapomniałam”. Kuriozalne wystąpienie posłanki PO

Podczas sejmowej debaty o dofinansowaniu dla dekoderów telewizji naziemnej głos zabrała posłanka Platformy Obywatelskiej Henryka Krzywonos. Występ trudno ocenić inaczej niż jako dość kuriozalny – Krzywonos wyraziła obawę, że w dekoderach dla gospodarstw domowych będzie ukryty… Pegasus. Na koniec zaliczyła także zabawną wpadkę.
Henryka Krzywonos [wideo] „PiS doprowadzi do tego, że będziemy płacić za te yyy… kurde zapomniałam”. Kuriozalne wystąpienie posłanki PO
Henryka Krzywonos / screen YT - Janusz Jaskółka

Moje pytanie jest proste i już było tu powtórzone, ale mimo wszystko je zadam. Proszę mi powiedzieć, co ma być w tym dekoderze jeszcze innego? Mówiłam z ławy: Pegasus. I podejrzewam, że tak! – mówiła Henryka Krzywonos podczas wystąpienia w Sejmie. Stwierdziła również, że martwi się, iż dopłaty dostaną tylko… ludzie związani z PiS. 

- Tak zawsze jest. I może to być śmieszne, ale ja tak uważam. Mówię o tym dlatego, bo nie mam za grosz zaufania do pana, wie pan… teraz były maseczki przez ministra Szumowskiego, przez pana różne rzeczy, więc ja uważam, że PiS doprowadzi do tego, że będziemy płacić za wszystko i za te… yyy… zapomniałam kurde… dekodery. Dekodery też. I jest dla mnie jeszcze jedna furtka, że te 100 zł, które otrzymają ludzie, te pieniądze pociągają do tego, by na was głosować. Dziękuję – zakończyła posłanka PO.

Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych przy zakupie dekodera 

Sejm we wtorek zdecydował o przesłaniu do komisji rządowego projektu ustawy, mającego na celu wsparcie gospodarstw domowych w nabyciu nowego dekodera do odbioru telewizji naziemnej.

Sejm we wtorek zdecydował o przesłaniu do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Posłowie nie poparli wniosku Koła Parlamentarnego Konfederacji o odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu.

– Ze względu na zmianę standardu nadawania jesteśmy zmuszeni dokonać przesunięcia w paśmie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a w związku z tym musimy przygotować instrumenty wsparcia, które pozwolą na zmitygowanie kosztów ponoszonych przez gospodarstwa domowe – mówił w Sejmie we wtorek sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Jak wyjaśnił, zmiana standardu nadawania wymusza na gospodarstwach domowych konieczność nabycia sprzętu, który będzie umożliwiał odbiór telewizji naziemnej. Powiedział, że problem wymiany sprzętu będzie dotyczył 2,27 mln gospodarstw domowych, które obecnie używają dekoderów, jakie w przyszłości nie pozwolą na odbiór sygnału naziemnego.

Dodał, że operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap – od 28 marca 2022 r. dotyczyć będzie województwa dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap – od 25 kwietnia 2022 r. – województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap – od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Czwarty etap – od 27 czerwca 2022 r. – województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

– W związku z tym proponujemy mechanizm osłonowy dla tych gospodarstw domowych, które zadeklarują, że nie są w stanie poradzić z wymianą dekoderów we własnym zakresie. Kwota rekompensaty została przyjęta na 100 zł, dekoder kupiony za tę cenę umożliwi odbiór telewizji w nowym standardzie. Dystrybucja bonów będzie prowadzona za pośrednictwem kanału online i placówek poczty polskiej – mówił Janusz Cieszyński.

Zgodnie z projektem wniosek o dopłatę będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Większość klubów i kół poselskich poparło przekazanie projektu do dalszych prac w komisji. Jedynie Koło Poselskie Konfederacji zgłosiło wniosek o odrzucenie projektu w I czytaniu. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe