Czy kraje Europy powinny przyjść z pomocą Ukrainie? Europejski sondaż

Europejczycy, przede wszystkim ci z Zachodu, w dużym stopniu lekceważyli zagrożenie ze strony Rosji, przy okazji ignorując Ukrainę. Ich postawy się zmieniają, o czym informuje dziennik „Rzeczpospolita”.
Protesty w Kijowie Czy kraje Europy powinny przyjść z pomocą Ukrainie? Europejski sondaż
Protesty w Kijowie / Flickr/Ivan Bandura

Dziennik informuje o badaniu European Council on Foreign Relations, który zapytał mieszkańców Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji, Finlandii, Polski i Rumunii o ocenę kryzysu na wschodzie Europy.

Jeśli chodzi o pytanie, czy spodziewamy się inwazji na Ukrainę, zdecydowana większość Polaków (73 proc.) czy Rumunów (63 proc.) jej się spodziewa. Takiej inwazji spodziewa też ponad połowa Niemców, Francuzów, Szwedów i Włochów. Bardziej optymistyczni są tylko Finowie, wśród których inwazji spodziewa się 44 proc. badanych.

Wsparcie dla Ukrainy

Europejczycy zostali też zapytani, czy ich ojczyzny powinny przyjść z pomocą Ukrainie w wypadku rosyjskiej inwazji. W takiej sytuacji tylko wśród Polaków dominują zwolennicy takiej pomocy, których jest 65 proc., a 53 proc. z nich zgadza się nawet na pomoc militarną.

W pozostałych krajach około 40 proc. badanych jest zwolennikami pomocy Ukrainie. Co ciekawe, w przypadku Niemców aż 37 proc. badanych zgadza się na interwencję militarną na Ukrainie. Tylko wśród Finów wyjątkowo mało badanych chce pomóc Kijowowi, bo tylko 20 proc. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe