„Działanie KE jest absolutnie niespotykane”. Prof. Grabowska wyjaśnia, czemu nie należy płacić kary za Turów

Ekspert ds. prawa unijnego i międzynarodowego prof. Genowefa Grabowska w rozmowie na antenie TVP Info powiedziała, że Polska nie powinna płacić kary za Turów. Jako przyczynę podała fakt, iż kara została nałożona nie wyrokiem, ale postanowieniem zabezpieczającym.
prof. Genowefa Grabowska „Działanie KE jest absolutnie niespotykane”. Prof. Grabowska wyjaśnia, czemu nie należy płacić kary za Turów
prof. Genowefa Grabowska / screen YT - Rp.tv

Po pierwsze, to nie był wyrok. Wykonuje się wyroki, więc gdyby ta kara była orzeczona wyrokiem i miała podstawy prawne, wtedy moglibyśmy się zastanawiać. W tej chwili kary płacić nie należy, ponieważ kara była nałożona postanowieniem zabezpieczającym, które było środkiem uzupełniającym do roszczenia głównego – tłumaczyła prof. Grabowska. W jej opinii roszczenie główne, czyli zamknięcie kopalni Turów, upadło ze względu na ugodę ze stroną czeską, przez co tym samym upadło również roszczenie dodatkowe. Podkreśliła, że działanie Komisji Europejskiej jest absolutnie niespotykane.

Ze strony Komisji Europejskiej jest to zupełnie niezrozumiałe i absolutnie niespotykane jak dotąd pomiędzy państwami a Unią Europejską. Dotąd nie zdarzyło się, by KE zubożyła kogokolwiek, jeśli kara nie jest orzeczona wyrokiem sądu – podkreśliła. 

Profesor zwróciła także uwagę, że kary płacone przez Polskę miałyby nie trafiać do Czech, ale do Komisji Europejskiej.

– Byłoby to nieuzasadnione wzbogacenie się przez Komisję Europejską. Należałoby w takiej sytuacji zapytać TSUE, czy takie nienależne wzbogacenie się Komisji, bez jakiegokolwiek wyroku sądu i bez możliwości odwołania się od jednoosobowej decyzji, jest zgodne z prawem – powiedziała ekspertka. 

Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że Komisja Europejska chce się wzbogacić, ściągając od państwa członkowskiego dodatkową kontrybucję. Dla mnie to niespotykana zupełnie reakcja, szczególnie w sytuacji, kiedy spór między Polską a Czechami bardzo wyraźnie zbliża się do zakończenia – podsumowała prof. Grabowska.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe