Ordo Iuris na Światowy Dzień Chorego. Poradnik przekazany Domom Pomocy Społecznej w całej Polsce

W czasie stanu epidemii dostęp wielu pacjentów do opieki duszpasterskiej kapelanów jest utrudniony. Z okazji obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego, Instytut Ordo Iuris przekazał Domom Pomocy Społecznej w całej Polsce poradnik dotyczący posługi duszpasterskiej w podmiotach leczniczych. Publikacja już wcześniej trafiła m.in. do Rzecznika Praw Pacjenta, dyrekcji podmiotów leczniczych w całej Polsce oraz Diecezjalnych Duszpasterzy Służby Zdrowia.
 Ordo Iuris na Światowy Dzień Chorego. Poradnik przekazany Domom Pomocy Społecznej w całej Polsce
/ fot. Pixabay

POBIERZ PORADNIK – LINK

W okresie ostatnich dwóch lat Instytut Ordo Iuris wielokrotnie interweniował w związku z utrudnianiem pacjentom realizacji ich prawa do opieki duszpasterskiej. W trakcie podejmowanych działań oraz prowadzonych wykładów zgłaszano potrzebę przygotowania opracowania, które od strony prawnej przedstawi zagadnienie posługi duszpasterskiej w podmiotach leczniczych. W odpowiedzi na te głosy, Instytut przygotował poradnik kierowany głównie do kapelanów służby zdrowia oraz dyrekcji i personelu medycznego placówek medycznych. Z poradnika z powodzeniem mogą korzystać także pacjenci, którzy chcą poznać swoje prawa i zapewnić ich poszanowanie podczas pobytu w szpitalu.

W związku z obchodzonym 11 lutego Światowym Dniem Chorego, Instytut Ordo Iuris przekazał poradniki w wersji drukowanej dyrekcjom 250 Domów Pomocy Społecznej w całej Polsce. Szczególnie na początku epidemii Instytut odbierał liczne prośby o pomoc związane z odmawianiem pacjentom DPSów prawa do opieki duszpasterskiej.

- W miarę rosnącej liczby interwencji ekspertów Instytutu oraz upowszechniania wiedzy o prawach pacjenta i sposobach ich realizacji, obserwowaliśmy spadek zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w zakresie realizacji posługi duszpasterskiej. Niemniej jednak osoby starsze i chore pozostają szczególnie zagrożoną ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 grupą społeczną, a obawy i wątpliwości związane z realizacją ich praw jako pacjentów pozostają nadal aktualne – komentuje Łukasz Bernaciński z Zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Już wcześniej poradniki zostały przesłane do dyrekcji podmiotów leczniczych w całej Polsce, do Diecezjalnych Duszpasterzy Służby Zdrowia, zainteresowanych kapelanów szpitalnych, a także Rzecznika Praw Pacjenta, który aktywnie włącza się w monitorowanie realizacji praw pacjentów w podmiotach leczniczych.

Wersja elektroniczna poradnika jest dostępna do pobrania pod adresem dlakapelanow.ordoiuris.pl. Drukowane egzemplarze poradnika Instytut nieodpłatnie wysyła wszystkim zainteresowanym, zarówno osobom duchownym jak i świeckim, po mailowym zgłoszeniu skierowanym na adres biuro@ordoiuris.pl.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe